Döner sermayeli teknik ve endüstri meslek liselerinde ergonomik ürün tasarımının uyulanabilirliği
The Applicability of ergonomic product design in technical high school with rotary capital
  1. Tez No: 68197
  2. Yazar: HİLMİ AYTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN COŞKUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
DONER SERMAYELİ TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSELERİNDE ERGONOMİK ÜRÜN TASARIMININ UYGULANABİLİRLİLİĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Hilmi AYTEKİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1997 ÖZET Gelişen teknoloji, tüketicinin ihtiyacı olan değişik özellikte ve maliyette ürünler ortaya çıkarmıştır. Üretim sektöründe yapılan her ürünün, tasarım aşamasından itibaren ergonomik verilere dayanarak üretilmesi büyük önem taşır. Bu çalışmada, ergonomi bilimi anlatılmış, ürün tasarımının önemi ve gerekliliği üzerinde tartışılmış, ürün tasarımında ergonomik verilerden faydalanılması gerektiği vurgulanmıştır. Döner sermayeli teknik ve endüstri meslek liselerinde ergonomik ürün tasarımının uygulanabilirliliği üzerine Ankara'da çeşitli okullarda alan araştırması amacıyla anket sorulan düzenlenmiş ve bu anketin sonuçlarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Bilim Kodu : 6261301 Anahtar Kelimeler : Ergonomi, Ergonomik ürün tasannu Sayfa Adedi : 130 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Süleyman COŞKUNER
Özet (Çeviri)
THE APPLICABILITY OF ERGONOMIC PRODUCT DESIGN IN TECHNICAL HIGH SCHOOL WITH ROTARY CAPITAL (M.Sc. Thesis) Hilmi AYTEKIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1997 ABSTRACT The developed technology has resulted in product with various features and costs which are needed in consumer. In product sector every product must be done with the ergonomics data from design step. In this working, ergonomy science is explained, the significant and neccesity of the product design is discussed, it is emphasized that the product design should be done with ergonomics. A questionnarie on ergonomic product design is prepeared and it is applicated in various technical high school with rotary capital in Ankara and the data is collcted also evoluated. Science code : 6261301 Key Words : Ergonomy, Ergonomic Product Design Page Number : 130 Adviser : Assist. Prof. Dr. Süleyman COŞKUNER