Acil servise yanık şikayeti ile başvuran hastaların NLR, PLR, RDW, MPV ve PLT parametrelerinin mortalite ve prognoz üzerine etkisi
The effect of NLR, PLR, RDW, MPV and PLT parameters on mortality and prognosis of patients with burn complaints to the emergency department
  1. Tez No: 681985
  2. Yazar: İSMAİL BAŞASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ORAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ YanIkta; ısı, elektrik, kimyasal maddeler ve radyasyon gibi etkenler neticesinde ortaya çıkan, dokuların tolere edemeyeceği düzeyde enerjinin yol açtığı, koagülasyon nekrozu gelişir. Yanık hasarının şiddeti maruz kalınan ısının derecesine, temas süresine ve maruz kalan derinin kalınlığına bağlıdır. Sınırlı yüzey yanıklarında organizma lokal cevap ile sorunu çözerken, geniş ve derin yanıklar sistemik hasarla, hatta ölümle sonuçlanabilir. Bu çalışmada mortaliteye etki eden faktörlerin analiz edilmesi amaçlanmıştır. MATERYAL-METOD Çalışmamızda Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik kurulu onayı alınarak; 1 Ocak 2019 ile 1 Ocak 2020 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Acil Tıp kliniğine yanık şikayeti ile başvuran 1684 hastanın dosyaları hastane sisteminden geriye dönük incelendi. PLT, MPV, PLR, NLR, RDW parametrelerinin mortalite ve prognoz üzerine etkileri araştırıldı. İstatistiksel analizler, katagorik değişiklikler için ki kare testi, sürekli değişkenler için student's t testi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTİON AND PURPOSE In the ambustion, coagulation necrosis which emerges from the factors such as temperature, electricity, chemicals, and radiation are developed from an energy that the tissues are intolerable of. The severity of the burnt depends on the temperature level, duration of contact and thickness of skin that is exposed. While in the localized surface burns the organism resolves the problem with local response, the large and deep systematic burns may result in death. This study aims to analyze the factors that affects mortality. MATERİAL AND METHOD In the study, with the approval of Dicle University Medical Faculty Ethics Committee we have analyzed retrospectively 1684 patients' files that applied to Dicle University Emergency Medicine Center with burnt complaints between January 1 2019 and January 1 2020.The effects of PLT, MPV, PLR, NLR, RDW parameters on mortality and prognosis are investigated. Chi square test for the statistical analyses and categorical differences is used and for the constant variables student's t test is used.