Acı̇l servı̇se başvuran ve prı̇mer baş ağrısı tanısı alan hastalarda ı̇nflamasyonun değerlendı̇rı̇lmesı̇
Evaluation of inflammation in patients diagnosed with primary headache who admitted to emergency department
  1. Tez No: 602336
  2. Yazar: HALİL OKAY ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş: Baş ağrısı Acil Servis'e başvuruların yaklaşık %4-5'ini oluşturmaktadır. Anamnez, fizik muayene, nörolojik muayene ve ileri tetkiklerle yapısal ve nedensel olarak tanımlanabilir bir nedenin saptanamadığı primer baş ağrıları içerisinde Acil Servis'e en sık başvuru yapan grubu sırası ile migren ve gerilim tipi baş ağrısı oluşturur. Günümüze kadar primer baş ağrısı ataklarının patogenezinde inflamasyonun rolünü inceleyen farklı çalışmalar olmasına rağmen elde edilen sonuçlar oldukça çelişkilidir. Bu nedenle primer baş ağrısı olan hastalarda ataklar sırasında elde edilen periferal inflamasyon belirteçlerinin farklı alt gruplar arasında karşılaştırılması; patogenezin yanı sıra akut dönemdeki tedavi yönetimine katkı sağlayacaktır. Amaç: Bu çalışmanın amacı, akut baş ağrısı atağı ile Acil Servis' e başvuran, Uluslararası Baş ağrısı sınıflamasına (ICHD-3) göre auralı migren, aurasız migren ve gerilim tipi baş ağrısı (GTBA) tanısı alan hastaların tam kan sayımında inflamatuvar belirteçleri [sedimentasyon, nötrofil, lökosit (WBC), lenfosit, nötrofil/lenfosit oranı (NLR), trombosit, ortalama trombosit hacmi (MPV) ve trombosit/lenfosit oranını (PLR)] karşılaştırmak ve bu baş ağrısı ataklarında inflamasyonun rolü olup olmadığını araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine baş ağrısı atağı ile başvuran 18-65 yaş arası 51 auralı, 52 aurasız, 48 GTBA tanılı hasta ve yaş ve cinsiyet ile uyumlu 80 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 230 kişi dahil edildi. Tüm bireylerin, ilk muayene sırasında sosyodemografik ve klinik özellikleri kaydedilip tedavi öncesinde venöz kan örnekleri laboratuvara gönderilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Headache accounts for approximately 4-5% of the admissions to the Emergency Department. Migraine and tension-type headache are the most common primary headaches among which no structural and causal cause can be identified by anamnesis, physical examination, neurological examination and further investigations. Although there are different studies investigating the role of inflammation in the pathogenesis of primary headache attacks to date, the results are contradictory. Therefore, the comparison of the markers of peripheral inflammation obtained during attacks in patients with primary headache between different subgroups; pathogenesis as well as management of acute therapy. Aim: The aim of this study was to determine the inflammatory markers in the complete blood count of patients admitted to the Emergency Department with an acute headache attack according to the International Classification of Headache (ICHD-3), migraine with aura, migraine without aura, and tension type headache (GTBA) to compare sedimentation, neutrophil, leukocyte (WBC), lymphocyte, neutrophil / lymphocyte ratio (NLR), platelet, mean platelet volume (MPV) and platelet / lymphocyte ratio (PLR)] and to investigate the role of inflammation in these headache attacks. Materials and methods: A total of 230 patients, 51 patients with aura, 52 patients without aura, 48 patients with GTBA and 80 healthy controls compatible with age and sex, were included in the study. Sociodemographic and clinical characteristics of all individuals were recorded during the first examination and venous blood samples were sent to the laboratory before treatment.