Isı pompalama etkili güneşli su ısıtıcı tasarımı, imalat ve deneysel incelemesi
Solar water heating desevg supported with heat pump manufacturing and analysis thru testing
- Tez No: 68200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL YAMALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
ISI POMPALAMA ETKİLİ GÜNEŞLİ SU ISITICI TASARIMI, İMALAT VE DENEYSEL İNCELENMESİ (Doktora Tezi) İbrahim ERDOĞAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1997 ÖZET Güneş enerjili sistemlerin en ekonomik ve en yaygın olanlarının başında sıcak su sistemleri gelir. Enerji ihtiyacının az, gerekli sıcaklığın düşük ve sıcak su ihtiyacının aylara göre değişimi küçük olduğundan, güneş enerjisi potansiyeli büyük ve gelişmiş ülkelerde çok sayıda güneş enerjili sıcak su sistemi kurulmuştur. Sıcak su temini için tüketilen enerji, konut için gerekli enerjinin % 12'si ve tüketilen toplam enerjinin ise % 4'ü mertebesindedir. Bu çalışmada, tabii dolaşımlı güneşli su ısıtıcılarda, dolaşımı hızlandırmak ve cihazı daha etkili çalıştırmak üzere özel bir tasarım geliştirilmiş olup, yaygın olarak kullanılan güneş enerjili sistemlerle mukayese edildiğinde yüksek bir performans gösterdiği tesbit edilmiştir. Tasarımı yapılan 1.7 m2 kollektör alanına, 150 litre su deposuna sahip sistem, aynı özelliklerde klasik sistemle, aynı şartlar altında deneysel olarak karşılaştırılmış; anlık verimlerde 0.48 klasik sistem verimine karşılık 0.66 gibi bir sonuç alınmıştır Aynı deneylerde günlük ortalama ve sezonluk ortalama verimler 0.53 'e karşılık 0.66 ve 0.55 'e karşılık 0.65 (yem tasarını) değerleri elde edilmiştir. Bilim Kodu :626 110i Anahtar kelimeler : Güneş enerjisi, sıcak su üretimi, tabii dolaşım.
Özet (Çeviri)
11 (Ph.D. Thesis) Ibrahim ERDO?AN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1997 ABSTRACT Hot water is the most economic and commonly used systems among the solar energy systems. Many number of solar povered hot water system is especially within the developed countries as well as the countries with large potential for solar power since the need for energy is small, the required temperature is low and the variation for hot water demand is not too great month to month over a year period. Energy being consumed for the purpose of hot water is 12 % of the energy used for housing and around 4 % of the total energy consumed. During this study on a natural circulated solar hot water heater, a special design was developed in order to increase the efficiency of the epipment and also to speed up the circulation. When this is compared to a widely used solar energy system, it resulted in a much higher performance. The newly designed system with a 1.7 m2 collector area and 150 It water storage capacity was compared with a classical system with similar conditions. Under die same conditions both systems were tested. During spontaneous efficiency it was observed that classical system showed 0.48 versus 0.66 on newly designed system. Also during this testing daily average and seasonal average efficiencies were obtained classical system indicated 0.53 versus 0.66 and 0.55. Science Code : 626 1101 Key words : Solar energy, hot water production, natural circulation.