Dijital pazarlamanın tüketici satın alma davrınışına etkisi: Konaklama işletmeleri tüketicilerine yönelik bir uygulama
The effect of digital marketing on consumer purchasing behavior: An application for hospitality consumers
- Tez No: 682012
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE HASSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Teknolojik gelişmelerle birlikte, günümüzde turizm sektörü de daha teknoloji odaklı bir sektör haline gelmektedir. Bu nedenle konaklama işletmelerindeki pazarlama departmanlarının dijital pazarlama uygulamalarını anlama ihtiyacı daha önemli olmaya başlamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'deki konaklama işletmelerinde uygulanan dijital pazarlama uygulamalarının tüketici satın alma davranışlarını ne derece etkilediğini belirlemeye çalışmaktır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de sosyal medya kullanan insanlara ulaşılmış ve veriler çevrimiçi anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Anket formu iki bölümden oluşmakta ve bu iki bölümde toplam 29 soru bulunmaktadır. Anketin ilk bölümünde tüketicilerin demografik özellikleri ile ilgi sorular ve güncel İnternet seyahat satın alımları ve ödeme teknolojisi konusunda güveniniz nedir sorusu yer almaktadır. İkinci bölümde ise araştırmanın temel amacına yönelik tüketicilerin otel seçimi yaparken çevrimiçi platformları kullanıp kullanmadıkları ve tüketicileri çevrimiçi platformlarda otel hizmetleri hakkında bilgi aramaya ve satın almaya yönlendiren dijital pazarlama faaliyetlerinin tüketici satın alma kararını nasıl etkilediğini ölçmeye yönelik ifadeler içeren 5'li likert ölçekli sorular bulunmaktadır. Sonuçlar, dijital pazarlamanın tüketici satın alma davranışını etkilediğini göstermektedir. Ayrıca bu çalışmada, konaklama işletmeleri yöneticilerinin dijital pazarlama bütçelerini artırmaları ve müşterileri internet üzerinden tüm satın alma aşamalarını tamamlamaya teşvik etmek için yeni iletişim ve dağıtım teknolojilerini kullanmaları gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Along with technological developments, the tourism sector is becoming a more technology-oriented sector today. For this reason, the need to understand the digital marketing applications of the marketing departments in the accommodation businesses becomes more important. The main purpose of this study is to try to understand how digital marketing practices applied in accommodation businesses in Turkey affect consumer purchasing behavior. For this purpose, people using social media in Turkey were reached and data were collected using online survey method. The questionnaire form consists of two parts and there are 29 questions in total in these two parts. In the first part of the survey, questions about the demographics of consumers and question“what is your current Internet travel purchases and confidence in payment technology?”is included. In the second part, for the main purpose of the research, there are 5-point likert-scale questions containing statements to measure whether consumers use online platforms when choosing a hotel and how digital marketing activities that lead consumers to search for information about hotel services and make purchases on online platforms. The results show that digital marketing influences the purchasing decision. In addition, in this study, it is suggested that accommodation business managers should increase their digital marketing budgets and use new communication and distribution technologies to encourage customers to complete all purchasing stages over the internet.