Dijital pazarlamanın tüketici satın alma davranışına etkisi üzerine bir araştırma
A study on the effect of digital marketing on consumer purchasing behavior
  1. Tez No: 686178
  2. Yazar: DERYA ŞENTÜRK MUSTAFA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SUNDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı dijital pazarlamanın tüketici satın alma davranışına etkisini belirlemek ve katılımcıların demografik özelliklerine göre dijital pazarlama faaliyetlerine yönelik algılarının ve satın alma davranışlarının farklılık gösterip göstermediği belirlemektir. Bu amaçla 303 sosyal medya kullanıcısı ile anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre sosyal medya reklamlarının ürün ve hizmetler için iyi birer kaynak oldukları, güncel bilgiler verdikleri ve katılımcıların sosyal medya aracılığıyla araştırdığı bazı ürün veya hizmetlerin satın alındığı görülmüştür. Ayrıca dijital pazarlama faaliyetleri arttığında katılımcıların satın alma davranışının pozitif yönde etkilendiği tespit edilmiştir. Katılımcıların dijital pazarlama faaliyetlerine yönelik algıları cinsiyet, yaş, eğitim durumu, meslek, aylık gelir durumu, günlük ortalama internette geçirilen zaman, en çok kullanılan sosyal medya mecrası, sosyal medya hesaplarını kontrol etme sıklığı, online alışveriş yapma durumu ve online alışveriş yapma sıklığına göre farklılık göstermektedir. Satın alma davranışı ise bunlara ek olarak eşin çalışma durumu, çocuk sayısı ve online alışveriş yapma sıklığına göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the effect of digital marketing on consumer buying behavior and to determine whether the perceptions and buying behavior of participants towards digital marketing applications differ according to the demographic characteristics. For this purpose, a questionnaire was conducted with 303 social media users. According to the results of the analysis, social media ads were seen as a good source of products and services and that they provided up-to-date information and participants were seen to purchase product and services that they searched over social media. In addition, it was determined that the purchasing behaviors of the participants, who increased their perceptions about digital marketing applications, were positively affected. The perceptions of participants towards digital marketing applications changes according to gender, age, educational status, profession, monthly income, daily average time spent on the internet, most used social media application, frequency of checking social media accounts, status related to online shopping and frequency of online shopping. In addition to the mentioned demographic characteristics, purchasing behavior varies according to the working status of the spouse, number of children and online shopping frequency.