İlkokul matematik dersinde dijital eğitim platformlarının sınıf öğretmenleri görüşlerine göre incelenmesi
Investigation of digital education platforms in primary school mathematics course according to the opinion of classroom teachers
- Tez No: 682014
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARİF ÖZERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler bilgiye ulaşma yollarını değiştirerek öğrenme öğretme süreçlerini etkilemiştir. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2010 yılında başlattığı Fırsatları Artırma ve İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi kapsamında kullanılacak olan e-içerikler geliştirilmiş ve öğrenme öğretme sürecinin vazgeçilmez bir parçası haline gelen dijital eğitim platformlarının kullanımı yaygınlaşmıştır. Günümüz öğrenme öğretme sürecinde dijital eğitim platformlarından sıkça yararlanılmaktadır. Covid-19 salgınıyla beraber uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte eğitim öğretim sürecine sadece bu platformlar üzerinden devam edilebilmiş ve platformların önemi bir hayli artmıştır. Dolayısıyla öğrenme öğretme sürecine etki eden dijital eğitim platformlarının yeterlik düzeyleri önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu araştırmada öğretmenlerin derslerinde sıkça tercih ettikleri platformlar farklı boyutlardan incelenerek öğrenme öğretme sürecine olan etkilerinin gözler önüne serilmesi planlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, ilkokul matematik dersinde kullanılan dijital eğitim platformlarına yönelik sınıf öğretmenlerinin görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın amacına yönelik verileri elde etmek için karma yöntem (mixed method research) olarak adlandırılan nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda betimsel tarama modeli, nitel boyutunda ise yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Araştırmada örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilinde MEB'e bağlı devlet ve özel ilkokullarında görev yapan 601 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Nicel verilerin analizinde SPSS 23 istatistik programından yararlanılmıştır. İkili değişkenler arasındaki farkların belirlenmesinde Mann-Whitney-U testi ve daha fazla değişkenler arasındaki farkların belirlenmesinde ise Kruskal-Wallis testinden yararlanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler ışığında, öğretmenlerin platformları kullanma durumları farklı değişkenler açısından incelendiğinde, cinsiyet ve eğitim düzeyi değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Sınıf öğretmenlerinin dijital eğitim platformlarını kullanma durumları kıdem değişkenine göre incelendiğinde yalnızca EBA'da, görev yaptıkları okul türü değişkenine göre incelendiğinde ise yalnızca Okulistik'te anlamlı farklılıklara rastlanmıştır. Sınıf öğretmenlerinin dijital eğitim platformlarını kullanma durumları okutulan sınıf düzeyi değişkenine göre incelendiğinde EBA'nın tüm sınıf düzeylerindeki içeriklerinin aynı yeterlik düzeyinde olmadığı görülmüştür. Sınıf öğretmenlerinin matematik dersinde dijital eğitim platformlarının etkililiğinin, ölçeğin alt boyutlarının yeterlik düzeylerine yönelik görüşleri farklı değişkenler açısından incelendiğinde de anlamlı farklılıklara rastlanmıştır. Öğretmenlerin platformları daha çok canlı ders, ders, ödev ve çalışmalar için kullandıkları görülmüştür. Öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde en çok EBA'yı sonra Okulistik'i daha sonra da Morpa Kampüs'ü kullandıkları görülmüştür. Başarıyı artırmada ise en çok Okulistik ve Morpa Kampüs'ün daha sonra ise EBA'nın etkili olduğu düşünülmektedir. Sınıf öğretmenlerinin neredeyse tamamı platformların öğrenme öğretme sürecine katkı sağladığını düşünmektedir. Öğretmenler platformların en fazla avantajının etkileşimli içeriklerle çeşitli soru, etkinlik ve videolara yer vermesini görmektedirler. En büyük dezavantaj olarak gördükleri durum ise her öğrencinin platformlara ulaşamamasıdır. Bazı durumlarda platformların dezavantaj oluşturabileceğinden söz eden öğretmenler platformların daha etkili kullanılabilmesi için yapılması gerekenlerden de bahsetmişlerdir. EBA'nın içerikleri yetersiz bulunmuş ve öğretmenler tarafından içeriklerinin geliştirilmesi gerektiği önerilmiştir. Dijital eğitim platformlarıyla ilgili tüm eğitim paydaşlarına nitelikli hizmet içi eğitimler verilerek öğrenme öğretme sürecine katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The developments in science and technology have influenced learning and teaching processes by changing the ways of accessing information. E-content to be used under the Movement for Increasing and Improving Opportunities (FATİH) project initiated by the Ministry of National Education in 2010 has been developed and the use of digital educational platforms, which have become an indispensable part of the learning and teaching process, has become widespread. In today's learning and teaching process, digital education platforms are widely used. With the transition to distance education with the Covid-19 epidemic, the education and teaching process could only continue on these platforms and the importance of the platforms has increased significantly. Therefore, the level of competence of digital education platforms that affect the learning and teaching process occupy an important place. This study was planned to reveal the impact of the platforms preferred by teachers in their teaching on the learning and teaching process by examining them from different dimensions. The purpose of this study is to find out the opinions of classroom teachers about digital educational platforms used in teaching mathematics in elementary school. In order to obtain data for the purpose of the study, the mixed research model, in which quantitative and qualitative research methods are used together, was used. Descriptive survey model was used in the quantitative dimension of the research, and semi-structured interview form was used in the qualitative dimension. Easily accessible sampling method, one of the sampling methods, was used in the research. The study group of the research consists of 601 classroom teachers working in public and private elementary schools affiliated with the Ministry of National Education in Istanbul. SPSS 23 statistical program was used to analyze the quantitative data. Mann-Whitney U test was used to determine the differences between binary variables and the Kruskal-Wallis test to determine the differences between multiple variables. The content analysis method was used to analyze the qualitative data. Considering the data obtained from the study, when examining teachers' use of platforms about several variables, no significant difference was found according to the variables of gender and educational level. When examining the use of digital education platforms by classroom teachers according to the variable of seniority, significant differences were found only in EBA, and only in Schoolistics when analyzed according to the variable of the type of school they work in. When examining classroom teachers' use of digital education platforms by the variable of grade level taught, it was found that EBA content was not at the same level of performance across all grade levels. When the opinions of elementary teachers about the effectiveness of digital education platforms in mathematics lessons and the proficiency levels of the sub-dimensions of the scale were examined in terms of different variables, significant differences were found. It was observed that teachers use platforms mostly for live lessons, lessons, assignments and studies. It was observed that teachers mostly used EBA, then Okulistik and then Morpa Campus in the distance education process. On the other hand, it is thought that Schoolistics and Morpa Campus then EBA are the most effective in increasing the success. Almost all classroom teachers think that the platforms contribute to the learning and teaching process. Teachers see the biggest advantage of the platforms as having interactive content and different questions, activities, and videos. The biggest disadvantage they see is that not every student can access the platforms. Teachers who mentioned that platforms can create disadvantages in some cases also talked about what needs to be done in order to use platforms more effectively. The contents of EBA were found insufficient and it was suggested that the contents should be improved by the teachers. By providing qualified in-service trainings to all education stakeholders related to digital education platforms, a contribution can be made to the learning and teaching process.