Silah mühimmat ve araç sistemlerinin kaza nedenleri yönünden incelenmesi ve TAM-KAR sisteminde kaza nedenlerinin belirlenmesi
Hazard analysis of weapon, automation and vehicle systems and the analysis of TAM-KAR system
- Tez No: 68205
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Silah, mühimmat ve araç sistemlerinin teknolojik yönden giderek daha karmaşık hale gelmesi ile kazaların önlenmesi fevkalade önem kazanmıştır. Bu kapsamda kaza nedenleri nitelik ve nicelik yönünden artmış; ayrıca sistemlerin etkilerinin artması nedeniyle bir kaza sonucunda meydana gelebilecek insan, malzeme ve çevre zararları daha da büyümüştür. Sözkonusu sistemlerin kavram safhasından itibaren tasarım, üretim ve kullanma sürecinde kaza nedenleri yönünden analizi suretiyle kazaların önlenmesine çalışılmaktadır. Bu tez kapsamında silah, mühimmat ve araç sistemlerinin kaza nedenleri yönünden analizi, analiz tipleri ve hata ağacı analiz yöntemi ile kaza nedenlerinin belirlenmesi incelenmiştir. Ayrıca hata ağacı yönteminin tipik bir uygulaması olmak üzere sözkonusu sistemlerden (Silah, Mühimmat ve Araç Sistemleri) hemen hepsini alt sistem olarak kapsayan TAM-KAR Mayınlı Sahalardan geçit açma sistemi, kaza nedenleri yönünden hata ağacı yöntemi ile analiz edilmiştir. Böylece sistemin hata yapma olasılığı yüksek kritik komponentleri belirlenmiş ve sistemden kaynaklanan kazaların ve riskin en aza indirilmesi sağlanmıştır. Anahtar Kelimeler Hata Ağacı Analizi, TAM-KAR
Özet (Çeviri)
Prevention of hazard that is system safety has become very important because of the weapon, ammunition and vehicle systems have been more sophisticated as regard to high technology. From this aspect hazards have been greater regarding to both quality and quantity, therefore due to the increase of the lethality of systems, the damage coming from any accident has been more adverse effects on human, material and environment. For this reason the systems have been analysed as regard to hazards from consept phase to design, production and during operational phase in order to prevention of accidents. In the scope of this thesis, the analysis of weapon, ammunition and vehicle systems as regard to hazards and the types of analysis and the method of fault tree analysis have been reviewed. As typical application of fault tree analysis method TAM-KAR The Breaching System for Mine Fields which has contain all type of systems as a subsystem has been analysed with fault tree analysis method as regard to hazards. As a result of this analysis the critical components of TAM-KAR system have been identified and accidents and risks due to system faults has been reduced to minimum level.Key Words Fault-Tree Analysis, TAM-KAR