EGO otobüs sürücülerinin çalışma koşullarının ergonomik yönden incelenmesi
The Study on the working conditions of EGO local bus drivers in terms of ergonomic
  1. Tez No: 68206
  2. Yazar: BAYRAM DENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
EGO OTOBÜS SÜRÜCÜLERİNİN ÇALIŞMA KOŞULLARININ ERGONOMİK YÖNDEN İNCELENMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Bayram DENİZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 1997 ÖZ Bu çalışmada trafik kazaları içersinde önemli yer tutan EGO otobüs sürücülerinin çalışma koşullarının belirlenmesi, EGO' da meydana gelen trafik kazalarının nedenlerinin araştırılması ve çözüm önerileri ele alınarak ergonomik yönden incelenmeye çalışılmıştır. Bu çerçeve içerisinde genel bilgiler ve arastama bölümlerinde oluşmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde EGO otobüs sürücüler ile çalışma koşullan hakkında genel ve istatistiki bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ergonomi kavramı üzerinde durularak, bu bilim dalının çalışma konusu ile ilgili açıklamalar yapılmışlar. Üçüncü bölümde ise EGO otobüs sürücülerinin çalışma koşullan araç, yol ve personel baklanda önemli koşullara parmak basılmışta. Son bölüm olan arastama bölümünde ise EGO 2 ve 3. bölge otobüs sürücülerinden 70 kişiye 30 soruluk anket uygulanmışta. Elde edilen anket verileri tablolar halinde düzenlenmiştir. Anket formundaki soruların tamamı ve uygulanan 70 kişi tamamiyle değerlendirmeye alınmıştır Verilerin değerlendirilmesinde ilgili istatistik teknikler kullanılmışta. Elde edilen veriler bulgular bölümünde sunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimleler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi EGO Otobüs Sürücüsü, Ergonomi 110 Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüseyin ÖNDER
Özet (Çeviri)
THE STUDY ON THE WORKING CONDITIONS OF EGO LOCAL BUS DRIVERS IN TERMS OF ERGONOMICS (M.SC. THESIS) BAYRAM DENİZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 1997 ABSTRACT In this study it is aimed to determine the working conditions of EGO local bus drivers, that should be considered as an important concern for traffic accidents, investigate the main reasons of traffic accidents that occur in EGO in terms of ergonomic aspects, and offer solutions therefor. In this framework, general information and research parts are constructed. In the first part of the study, various statistical information is given on EGO local bus drivers and their working conditions. In the second part of the study, the concept of ergonomics is emphasized and definitions are given regarding the subject of study of this scientific branch. Whereas in the third part, the working conditions of EGO loGal bus drivers as well as the conditions pertaining to vehicles, highways and personnel are pointed out. In conclusion, a questionnaire involving 30 questions which was conducted upon 70 local bus drivers working at EGO's 2n and 3r districts is provided in the research part. The results obtained from said questionnaire is organized under tables. Whole questions provided in the questionnaire form and the persons subjected to questionnaire are fully evaluated in the study. Appropriate statistical techniques are used in the evaluation of aforesaid results. The results obtained are presented in the findings part. Science Code Key Words Number of Pages Advisor EGO, Local Bus Drivers, Ergonomics 110 Assoc. Prof. Dr. Hasan Hüseyin ÖNDER ıı