Çaykara'dan (Şahinkaya, Kabataş ve Ulucami köyleri) Kırıkhan'a göç
Migration from Çaykara (Şahinkaya, Kabatas ve Ulucami villages) to Kirikhan
  1. Tez No: 700105
  2. Yazar: RAMAZAN EMİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KALMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Tarih, Geography, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Göç olgusu, binlerce yıldır insanların yaşamlarını derinden etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. İnsanlar, tarihsel süreç içerisinde kimi zaman gönüllü olarak kimi zaman zorunlu olarak göç etmek durumunda kalmışlardır. Göç sürecinin başlıca nedenleri arasında ise savaş, kıtlık veya doğal afet gibi etkenler gelmektedir. Bu çalışmada Çaykara bölgesinin dağlık arazilerinde bulunan Şahinkaya, Kabataş ve Ulucami köylerinden zorlu iklim koşulları ve doğal afetler nedeniyle Hatay'ın Kırıkhan ilçesine 1965 yılında gerçekleşen göçün sebepleri, sonuçları ve etkileri araştırılmıştır. Nitel araştırma olarak kurgulanan bu çalışma kapsamında göç eden 408 aileye mensup olan 30 katılımcıdan yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile veri toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi neticesinde; göç eden ailelerin Kırıkhan'da kurulan mahalleye yerleştirilmesinin kültürel, ekonomik ve sosyal birlikteliğin sağlanmasına katkı sunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca insanların birlikte yaşadıkları ve ortak değerlere sahip oldukları akraba veya tanıdıklarıyla göç etmeleri, göç edilen bölgeye daha kolay adapte olmalarını sağlamıştır. Bununla birlikte Karadeniz kültürünün Kırıkhan'da yaşatılmaya devam edildiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration has been among the factors affecting people's lives for thousands of years. People have been subject to migration, sometimes voluntarily and sometimes compulsorily in the historical process. Among the main reasons for the migration process were factors such as war, famine or natural disaster. In this study, the results and effects of the migration process that took place in the Kırıkhan district of Hatay in 1965 due to harsh climatic conditions and natural disasters from the villages of Şahinkaya, Kabataş and Ulucami in the mountainous lands of the Çaykara region were investigated. Within the scope of this research, which was designed as a qualitative research, data were collected from 30 participants, who were members of 408 families who migrated, using semi-structured interview technique. Analyzing the data obtained, it was concluded that the placement of the migrating families in the neighborhood established in Kırıkhan contributed to the provision of cultural, economic and social unity. In addition, the migration of people with relatives or acquaintances with whom they live together and have common values has made it easier for them to adapt to the migrated region. However, it has been understood that the Black Sea culture continues to be kept alive in Kırıkhan.