Kolorektal kanser hastalarının sağlık sorumlulukları ve sağlık kuruluşuna geç başvuruyu etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Health responsibilities of colorectal cancer patients and determination of factors affecting late application to A healthcare agency
- Tez No: 682075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışma kolorektal kanser hastalarının sağlık sorumluluklarını ve sağlık kuruluşuna geç başvuruyu etkileyen faktörleri belirlemek amacı ile tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Yöntem: Çalışmanın örneklemini Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Onkoloji Polikliniği ve Onkoloji Kliniği'nde takip edilen, araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 144 kolorektal kanser hastası oluşturmuştur. Çalışmanın verileri Mayıs 2019-Mart 2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu ve Sağlık Sorumlulukları Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted as a descriptive and cross-sectional study in order to determine the health responsibilities of colorectal cancer patients and the factors affecting late admission to the health institution. Method: The sample of the study consisted of 144 colorectal cancer patients who were followed up in Akdeniz University Hospital Oncology Outpatient Clinic and Oncology Clinic and met the inclusion criteria. The data of the study were collected between May 2019 and March 2021. Patient Information Form and Health Responsibility Scale were used to collect data.