Bir tarihsel doku inceleme ve değerlendirilmesi. Harput örneği
The analysis and evaluation of harput with regard to its protection and rehabilitation
  1. Tez No: 68209
  2. Yazar: DÜZGÜN ÇAKIRCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GEDİZ URAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
BÎR TARİHSEL DOKU İNCELEME VE DEĞERLENDİRİLMESİ HARPUT ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Düzgün ÇAKICA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1997 ÖZ Bu çalışma, Doğu Anadolu 'da, Elazığ merkeze bağlı bir belde olan, Harput ile ilgilidir. Çalışmanın amacı yok olmaya yüz tutmuş tarihi alam; tarih süreci içindeki gelişimi, değişimi ve bugünkü haliyle inceleyip, taşıdığı tarihsel değer ve sorunlar doğrultusunda, alanın korunması ile yeniden canlandırılmasına yönelik öneri ve kararlar oluşturmaktır. Bu amaçla çalışma alam sınırları belirlenip alan ile ilgili arazi çalışması ve teorik kaynaklar doğrultusunda yapısal, çevresel ve sosyo-ekonomik tespitler yapılarak, ortaya çıkan sorun ve potansiyellerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Değerlendirme sonucunda yokoluş sebepleri ve bu sebepler doğrultusunda olan değişmeler irdelenerek; alarmı yemden canlandırılmasına yönelik karar ve öneriler ortaya konmuştur. Bilim Kodu : 601.04.02 Anahtar Kelimeler : Harput, Elazığ, Tarihi çevre, Değerlendirme koruma, Yenileme Sayfa Adedi : 315 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Gediz URAK
Özet (Çeviri)
(M. Sc. Thesis) Düzgün ÇAKIRCA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1997 ABSTRACT In thesis issued on Harput, one of the examples of an old little town of Elazığ in East Anatolia. The aim of the study is the research of the proper functions for the conservation of the environment and accomplishment of it to the future generatious by analysing the existing physical, environmental and socio-economic conditions and the protection and rehabilitation possibilities. In the scope of the thesis, the nearby environment of Harput, as well as to today's physical, environmental and socioeconomic characteristics of Harput are examined and the original characteristics are investigated by archieve documentation and historical analysis. While evaluating and taking the problems and values of the settlement into consideration, the proper protection and rehabilitation decisions are proposed. Science Code : 601.04.02 Key Words : Harput, Elazığ, Historical environment, Evaluation protection, Rehabilitation Page Number : 3 15 Adviser : Assoc. Prof. Gediz URAK