Öğrencilerin matematiğe yönelik tutumlarının değerlendirilmesi
The Evaluation of the attitude of the students to mathematics
  1. Tez No: 68208
  2. Yazar: BEKİR AYDINLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KÜÇÜKAHMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ö2ET Bu araştırma genel liselerdeki öğrencilerin matematiğe yönelik tutumlarını ölçmek ve matematik eğitiminin niteliğini geliştirmek İçin yapılacak çalışmalara yardımcı olmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın başlangıcında konu ile ilgili kaynaklar taranmış, yapılan incelemeler sonunda araştırma projesi hazırlanmıştır. Veri toplama aracı olarak bir tutum ölçeği geliştirilmiştir. Araştırma Denizli il Merkezi'ndeki Denizli Lisesi ve Cumhuriyet Lisesi ikinci sınıflarında okuyan toplam 352 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Tutum ölçeği ile ilgili güvenirlik ve geçerlik çalışmaları yapılmıştır. Geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu görülmüştür. Öğrencilerin tutum puanlarına göre frekanslar, ortalamalar, standart sapmalar alınmış, t testi, tek yönlü varyans analizi, faktör analizi gibi istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde araştırma problemi açıklanmış, ikinci bölümünde tutum ölçeği geliştirmede ve tutum puanlarını değerlendirmede kullanılan metodlar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde bulgular ve yorumlar -t almıştır. Araştırmanın bazı bulguları şunlardır: Geliştirilen tutum ölçeği geçerli ve güvenilir bir ölçektir. Öğrencilerin tutum puanları seçtikleri alanlara göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Kız ve erkek öğrencilerin tutum puanlarının ortalamaları birbirine çok yakındır. Araştırmadan elde edilen sonuçlarla ilgili olarak, okul yönetimi ve öğretmenlere, ailelere, program geliştirme çalışması yapanlara, ilgili araştırma yapacaklara önerilerde bulunulmuştur. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was performed in order to find out the attitude of Lycee students to mathematics and to help the studies so that mathematics education can be improved. At the beginning of the study, a literature survey was done, according to the research the study was organised as a research project. As the data gathering instrument we improved attitude scale. The study was performed on a group of 352 students who are in the second year of Lycee from Denizli Lisesi and Cumhuriyet Lisesi which are in the province of Denizli. The study of validity and reliability has been done about the attitude scale and it has been understood that they are reliable and valid. Standard deviations, means and frequencies have been taken according to the attitude points of the students. The statistic analysis of test of t, one way analysis of variance and analysis of factor have been done. In the first part of the study the research problem was explained. In the second part of the study methods which were used for evaluation on attitude scale and attitude points have been explained. In the third part of the study findings and comments have taken part. These are some of the findings: Attitude scale which was improved is reliable and valid. illThe attitude points of the students are different at the meaningful level according to the areas they have chosen. The means of the attitude points of both the girl and the boy students are very near to each other. It was proposed about the results which were gathered to school administrative, teachers, families, those who study programme improvement.those who will search about the same subject. IV