Kızılırmak (Kayseri)'ta yaşayan (Carassius auratus (l.1758) ve (Sillirus glanis l.1758)'in karyotip analizi
Karyotype analyses of the Carassius auratus (L., 1758) and Silurus glanis L., 1758 live in Kızılırmak (Kayseri)
- Tez No: 68210
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
KIZILIRMAK (KAYSERİ)'TA YAŞAYAN Carassius auratus (L., 1758) ve Silurus glaris L., 1758'in KARYOTİP ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Didem ÖLMEZ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustosl997 ÖZET Bu araştırmada, Cyprinidae familyasından Carassius auratus (L.,1758) ve Siluridae familyasından Silurus glanis L.,1758'ın kromozom sayılan ve morfolojileri incelenmiştir. Araştırmada kullanılan balıklar Kızılırmak' in Kayseri ili sınırlan içerisindeki Yemliha, Boğazköprü civarından serpme ve germe ağlarla yakalanmışlardır. Balıkların kaslarına ve karın boşluklarına % 0,1 ' lik colchicine solüsyonundan 0,1-0,4 mi enjekte edildikten 3-4 saat sonra balıklar öldürülerek solungaçları çıkarılmış ve sitogenetik yöntemler uygulanmıştır. Solungaç epitel hücrelerindeki metafaz kromozomları sayısal ve morfolojik yönden incelenmiştir. Carassius auratus (L.,1758) için 2n=104, Silurus glanis L.,1758 için 2n=58 bulunmuştur. Her iki tür için de kromozom morfolojilerinin metasentrik, submatasentrik ve akrosentrik olduğu gözlenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 401.01.06 Carassius auratus, Silurus glanis, Kromozom, Karyotip. 36 Prof. Dr. Mustafa KURU
Özet (Çeviri)
(M. Sc. Thesis) Didem ÖLMEZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AUGUST 1997 ABSTRACT In this study, number of chromosomes and structures were investigated and karyotypes were determined in Carassius auratus (L., 1758) and Silurus glanis L., 1758 of Cyprinidae and Siluridae families.The fish used in this study were caught with fishing nets and fish line from Kızılırmak river district of Boğazköprü and Yemliha, Kayseri. A solution of 0.1-0.4 ml of % 0.1 colchicine was injected in to muscle tissue and abdominal cavity. After 3 to 4 hours fish were killed, gills dissected out and cytogenetic methods were applied. Number of chromosomes and structure of metaphase were observed in gill epithelium cells.Diploid chromosomes number for Carassius auratus (L., 1758) were 2n=104 and 2n=58 for Silurus glanis L., 1758. The chromosome morphologies of the two species were observed as metasentric, submetasentric and acrosentric. Science code : 40 1.0 1.06 Key Words : Carassius auratus, Silurus glanis, Chromosome,Karyotype Page number : 36 Adviser : Prof. Dr. Mustafa KURU