0-6 yaş çocuğu olan annelere verilen ev kazalarında ilk yardım eğitim modellerinin araştırılması
Investigating of first aid training models on home accidents for mothers who have 0-6 years old children
  1. Tez No: 68211
  2. Yazar: BEHİRE NAZİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA BAYKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
0-6 YAŞ ÇOCUĞU OLAN ANNELERE VERİLEN EV KAZALARINDA İLK YARDIM EĞİTİMİ MODELLERİNİN ARAŞTIRILMASI (Doktora Tezi) Behire Nazik GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1997 ÖZET Bu araştırma, 0-6 yaş çocukların en sık karşılaştıkları ev kazalarını belirlemek, ev kazaları olma durumunda annelerin yaptıkları ilk yardım uygulamalarını ve bu uygulamaları öğrendikleri kaynakları tespit etmek, ayrıca annelere ev kazalarında ilk yardım eğitimi vererek, uygulanan eğitim modellerinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Halk eğitim merkezlerine bağlı çeşitli kurslara devam eden evli ve 0-6 yaş çocuğu olan toplam 120 anneye birinci görüşme formu uygulanarak durum tespiti yapılmıştır. Daha sonra, 40 anne el kitabı 40 anne de yüzyüze eğitim verilerek eğitilmiş, 40 anne ise kontrol grubu olarak seçilmiştir. Tüm gruplara, birinci görüşmeden dört hafta sonra ikinci görüşme formu uygulanarak, eğitim verilen grupların eğitimden yararlanma durumları ve kullanılan eğitim modellerinin etkinliği değerlendirilmiştir. Bilim Kodu : - Anahtar Kelimeler : Ev kazaları, 0-6 yaş çocuklar, İlk yardım, İlk yardım eğitimi, Anne eğitimi. Sayfa Adedi : 186 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Suna BAYKAN
Özet (Çeviri)
u INVESTIGATING OF FIRST AID TRAINING MODELS ON HOME ACCIDENTS FOR MOTHERS WHO HAVE 0-6 YEARS OLD CHILDREN (Ph. D. Thesis) Behire NAZİK GAZİ UNIVERSITY SCIENCE INSTUTITE JULY 1997 ABSTRACT The goal of this research was to investigate most frequent accidents at home encountered by children and to determine first aid applications performed by mothers and the sources which were learned by mothers to perform first aid applications. First aid training was given to mothers about accidents at home and assesed effectiveners of this first aid training.Total 120 married mothers who have 0-6 years old child attended to Community Center and were answered interview form which was prepered by researcher. Forty mothers were trained by handbook and 40 mothers were trained face to face training program. The other 40 mothers were chosen as a control group. After four weeks, the interview form was applied again to all groups and effectiveness of first aid training models were assessed. Science code : - Key Words : Home Accidents, 0-6 Years Old Children, First Aid, First Aid Training, Mothers Training. Page number : 1 86 Adviser : Prof. Dr. Suna BAYKAN