The role of civil society organizations in the formation of urban commons
Kentsel müştereklerin oluşumunda sivil toplum örgütlerinin rolü
- Tez No: 682192
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YETİŞKUL ŞENBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez, kentsel müştereklerin oluşumunda sivil toplum örgütlerinin işlev ve rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Neoliberal ideolojinin egemenliği altındaki son yarım yüzyılda şehirler önemli değişikliklere uğramıştır. Modern kent, bir dizi mücadelenin verildiği alanlara dönüşürken, kentsel alanlar giderek piyasa mekanizmasının mantığıyla belirlenmektedir. Bu determinizm altında, piyasa dışı toplumsal ilişkiler ve ekonomik saikler dışındaki üretim biçimleri aracılığıyla yaratılan müşterekler, bir kavram olarak önemli bir siyasi alternatifler seti sunmaktadır. Kâr odaklı piyasalaştırma ve özelleştirme yapısının aksine, müşterekler kentsel bağlamda yeniden düşünüldüğünde, bunun yeni toplumsal ilişkiler yaratma potansiyeline sahip olduğu görülecektir. Bu ilişkiler sivil toplumun örgütlenme pratikleri üzerinden kurumsallaştırılırsa, kentsel müşterekleri yaratan, dönüştüren ve yöneten önemli bir araç olacaktır. Bu açıdan sivil toplumu ön planda tutan, sivil alanı ve kamusal alanı hem devletin hem de piyasanın tahakkümünden kurtaran uygulamalar, kentsel müşterekler için çok önemli müşterekleştirme pratikleri sunmaktadır. Hem sivil toplum hem de kentsel müşterekler, son derece karmaşık oldukları ve zengin bir akademik tartışma oluşturdukları gerçeği dikkate alındığında, bu iki kavram arasında kurulacak ilişki, her ikisinin de taşıdığı antagonizma nedeniyle küresel neoliberalizm altındaki kentlerde bitmeyen iktidar mücadelelerini anlamak için geniş bir repertuar sunma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the function of civil society organizations in the formation of urban commons. In the last half century under the domination of neoliberal ideology, cities have witnessed significant changes. While the modern city has transformed into areas where a series of struggles are given, urban areas are increasingly determined by the logic of the market mechanism. Under this determinism, the concept of commons, which are created through non-market social relations and the production forms other than economic impetus, offers a significant set of political alternatives. In contrast to profit-oriented marketization and privatization structure, when the commons reconsidered in urban context, it would be realized that this has the potential to create new social relations. If these relationships are institutionalized through the practices of organization of civil society, it will be an important tool that creates, transforms and manages urban commons. In this respect, practices that prioritize civil society and relieve the civil sphere and public sphere from the domination of both the state and the market offer very important commoning practices for the urban commons. Both concepts, civil society and the urban commons, must be taken into account the fact that they are highly complex and generate a rich academic debate. The relationship to be established between these two concepts has the potential to offer a wide repertoire for understanding the endless power struggles in cities under global neoliberalism due to the antagonism of both.