Sivil toplum kuruluşlarının Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri sürecindeki rolü: TOBB örneği
The role of civil society organizations in the process of Turkey-European Union relations: The case of TOBB
- Tez No: 826467
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KESKİN ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türkiye, kuruluşundan itibaren kendisine hedef olarak Batı'yı görmüş ve çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmak kavramını adeta 'Batı medeniyetine dahil olmak' ifadesiyle özdeşleştirmiştir. Bu hedefe ulaşmak adına Batı Medeniyetinin önemli kuruluşları olarak gördüğü OECD, Avrupa Konseyi, NATO gibi oluşumlara üye olarak bu hedefe yaklaştığını veya yaklaşabildiğini düşünmüştür. 1957 tarihinde imzalanan Roma Anlaşmasıyla kurulan Avrupa Ekonomik Topluluğu (Bugünkü adıyla Avrupa Birliği) ise Türkiye'nin o dönemin gerçekleriyle ekonomik alandaki avantajları daha sonraki süreçte ise daha çok siyasi anlamdaki avantajlarını hesaba katarak katılmak istediği bir oluşum olmuştur ve 31 Temmuz 1959'da Topluluğa ortaklık başvurusunda bulunmuştur. Bu tarihten itibaren de bu oluşuma katılma konusuna çabalarına devam etmektedir. Devam eden bu süreçte karşılanması gereken siyasi, ekonomik, hukuki ve sosyal yeterlilikler mevcuttur. Bu noktada devletin olduğu kadar devlet dışı örgütler olarak nitelendirilebilecek Sivil Toplum Kuruluşlarının da önemli roller üstlendiği bir gerçektir. Bu çalışmada Türk iş dünyasının en büyük sivil toplum örgütlerinden birisi olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) bu sürece bakışı ve bu sürece sağladığı katkılar incelenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since its foundation, Turkey has seen the West as its target and has identified the concept of reaching the level of modern civilisations with the expression 'to be included in Western civilisation'. In order to achieve this goal, Turkey thought that it was approaching or could approach this goal by becoming a member of the OECD, the Council of Europe and NATO, which it regarded as important institutions of Western Civilisation. Founded in 1957 with the Treaty of Rome, the European Economic Community (now known as the European Union) was a formation that Turkey wanted to join, taking into account its advantages in the economic field with the realities of that period and its advantages in the political sense in the later process, and applied for association to the Community on 31 July 1959. Since then, it has been continuing its efforts to join this organisation. There are political, economic, legal and social competences to be met in this ongoing process. At this point, it is a fact that NGOs, which can be described as non-state organisations as well as the state, play important roles. In this study, the perspective of the Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey (TOBB), one of the largest non-governmental organisations of the Turkish business world, on this process and its contributions to this process are tried to be examined.