Aslı Der'in 'Kayıp Rüyacı' adlı eserinde yer alan fiilimsilerin tespiti ve Türkçe öğretimi bakımından değerlendirilmesi
Detection of verbals in writer Aslı Der's book 'Kayıp Rüyacı' and evaluation them in terms of Turkish teaching
- Tez No: 743410
- Danışmanlar: PROF. DR. REZAN KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Dil bilgisi konuları arasında önemli bir yer tutan fiilimsiler, öğrencilerin kavramada zorluk yaşadığı konular arasında yer almaktadır. İlk olarak ortaokul 8. sınıf kazanımları arasında yer alan fiilimsilerin ezberlettirmeden öğretilmesi önem teşkil etmektedir. Nitekim fiilimsilerin okuma etkinlikleri ile sezdirilerek öğretilmesi kalıcı öğrenmeye de katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda fiilimsilerin sezdirme yöntemi ile verilmesi, 2018 Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda da öngörülen ve tavsiye edilen bir husustur. Bu araştırmada, Aslı Der'in ''Kayıp Rüyacı'' adlı eserinde yer alan fiilimsilerin tespit edilmesi ve Türkçe öğretimi bakımından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırmada, öncelikle fiilimsi kavramı tanımlanmış; fiilimsilerin türleri ve ekleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra ''Kayıp Rüyacı'' adlı eserde yer alan cümleler tek tek incelenmiş ve bu cümlelerdeki fiilimsi grupları tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular sonucunda, ''Kayıp Rüyacı'' adlı eserde 2.802 adet fiilimsinin kullanıldığı belirlenmiştir. Ayrıca eserde yer alan isim-fiil, sıfat-fiil ve zarf-fiillerin oransal olarak benzer olduğu, bu nedenle eserin fiilimsilerin öğretimi açısından kullanılmasının uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The verbals, which have an important place among grammar issues, are among the issues that students have difficulty in understanding. Firstly, it is important to teach the verbs, which are among the 8th grade gains of secondary school, without memorization. As a matter of the fact, the teaching of verbals with reading activities contributes to permanent learning. In addition, the provision of verbs by intuition method is compatible with the 2018 Turkish Curriculum. In this study, it is aimed to identify the verbals in Aslı Der's ''Kayıp Rüyacı'' and to evaluate them in terms of Turkish teaching. Qualitative research methods were used in the research. In this context, the concept of verbals were defined primarily and information about the types and annexes of verbs were given. Later, the sentences in the work ''Kayıp Rüyacı'' were examined one by one, and the verbal groups in these sentences were identified. As a result of the findings obtained in the study, it was seen that 2,802 verbals were used in ''Kayıp Rüyacı'' In addition, it was concluded that the verbals, adjective verbals, and adverb verbals in the work are proportional, and therefore the work is appropriate for the teaching of verbals.