Ergenlerde sosyal medya bağımlılığının üstbiliş, kişiler arası yeterlik ve duygu düzenleme açısından incelenmesi
Examination of social media addiction in adolescents in terms of metacognition, interpersonal competence and emotion regulation
- Tez No: 682252
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET PEKŞEN SÜSLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerde sosyal medya bağımlılığı ile üstbiliş kişiler arası yeterlik ve duygu düzenleme arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın modeli ilişkisel tarama modelidir. Araştırma grubunu, İstanbul iline bağlı Kartal ve Maltepe ilçeleri resmi okullarında 781 ergen (430 kadın, 349 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilerin yaşları 14-17 arasında değişmektedir (Ort=15.48, S=.92) Veri toplamada Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ) ile Üstbiliş Çocuk ve Ergen Formu (ÜBÖ-ÇE), Kişilerarası Yeterlik Ölçeği (KYÖ-E) ve Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DDGÖ) kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde normallik varsayımı karşılandığı için bağımlı değişkenin bağımsız değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının araştırılmasında Bağımsız Örneklem T-Testi ve Anova Robust Testi uygulanmıştır. Ergenlerde sosyal medya bağımlılığı ile üstbiliş, kişiler arası yeterlik ve duygu düzenleme arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığının incelenmesi amacıyla Basit Doğrusal Regresyon Analizi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, sosyal medya bağımlılık puanları, cinsiyet, genel ağırlıklı not ortalaması, sosyal medya kullanım yılı ve günlük sosyal medya kullanım süresine göre anlamlı farklılık gösterirken, ergenlerin sosyal medya puanlarının yaşa göre anlamlı farklılık göstermediğine ulaşılmıştır. Son olarak, ergenlerde üstbiliş, kişiler arası yeterlik ve duygu düzenlemenin sosyal medya bağımlığını yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between metacognition, interpersonal competence and emotion regulation in terms of social media addiction in adolescents. The research model is the relational survey model. The study group consists of 781 adolescents (430 females, 349 males) in Kartal and Maltepe districts of Istanbul. The age of adolescents in the study varies between 14-17 (Mean = 15.48, S = .92) Social Media Addiction Scale and Metacognition Questionnaire for Children and Adolescents (MCQ-C) Interpersonal Competence Scale and Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS) was used. Since the assumption of normality was found in the analysis of the research data, Independent Sample T-Test and Anova Robust Test were used to investigate the differences between independent variables and dependent variable. Simple Linear Regression analysis was applied to investigate whether there is a significant relationship between metacognition, interpersonal competence and emotion regulation in terms of social media addiction in adolescents. According to the results obtained from the study, it was found that social media addiction scores were significant according to gender, general point average, duration of social media use and daily social media use time, while social media scores of adolescents did not show significant according to age. Finally, it was concluded that metacognition, interpersonal competence, and emotion regulation in adolescents predicted by social media addiction.