Urban oblivion: An evaluation of urban conservation approaches in terms of geo-cultural identity in the case of jewish quarter of Ankara
Kentsel unutulma: Kentsel koruma yaklaşımlarının yer-kültür kimliği bağlamında Ankara Yahudi mahallesi üzerinden bir değerlendirmesi
  1. Tez No: 682253
  2. Yazar: ELİF MERVE NALÇAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BURAK BÜYÜKCİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Toplumun ortaklığına işaret eden kültürel kimlik kavramı, belirli bir fiziksel çevreye ve sosyal gruba ait olsa dahi, korunması ve gelecek nesillere aktarılması gerekli bir değerdir. Kentsel mekanın hem yapılı çevre hem de sosyal strüktür bağlamında sahip olduğu değerler ile korunması için en etkin araç olarak tanımlanan planlama, kültürel kimliğin sürdürülebilirliği noktasında sıklıkla çatışmalar yaşamaktadır. Özellikle günümüz planlama pratiklerinde somut biçimde karşılaşılan bu durumunun temel nedeni, coğrafi ve yerel çeşitlilikleri vurgulayan bir kavram olarak kültürel kimlik olgusunun, güncel koruma yaklaşımlarına yeterince entegre edilememesidir. Bu bağlamda, ağırlıklı olarak politika ve sosyal bilimler alanlarının vurguladığı yer-kültür kimliği kavramı, mekana doğrudan etkileri açısından planlama literatürünün ve uygulamalarının öznesi haline gelmiştir. Buradan hareketle, Ankara nın eski kent merkezi olan Ulus, sahip olduğu kültürel ve kolektif değerleri ve anıları ile birlikte önemli bir kentsel değerdir. Bu çerçevede, Yahudi Mahallesi de sahip olduğu özgün ve yerel fiziksel yapısı ve geçmiş birikimlerden günümüze uzanan kültürel çeşitliliği ile öne çıkmıştır. Bu çalışma, kentsel unutkanlık kavramı etrafında, yer-kültür kimliğinin kaybolma sürecinin kentsel mekandaki etkilerini Yahudi Mahallesi örneği üzerinden incelemeyi hedeflemektedir. Bu kapsamda alan, geçirdiği değişim/dönüşüm sürecini, konu olduğu planlama uygulamaları üzerinden okunacaktır. Buna ek olarak, yer-kültür kimliğinin unutulma ve kaybolma süreci, yerel, merkezi yönetimler ve mahalle sakinleri ile yapılan görüşmeler, yine bu sürecin mekansal etkileri ile geçmiş ve mevcut koruma yaklaşımlarına dair eleştirel bir bakış açısı sunacaktır. Bu sayede çalışma, gelecekteki koruma pratiklerine dair, yer-kültür kimliği vurgusunu içine alan bir yaklaşım sunarak literatüre katkı koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Cultural identity, whether it is physical or not, whether it is concerning a relatively specific community or the society as a whole, is worth protecting for future generations. Planning as a primary tool for conserving an urban place within the considerations of historical values based on both built environment and social structure, constantly manifests itself with conflicts in terms of retaining the cultural identity. Yet, integrating the cultural identity as a crucial aspect for urban conservation approaches have been considered insufficiently, especially in contemporary development practices. The crucial problem is the lack of emphasis on geographic and indigenous cultural features of identity. The necessity of emphasizing the spatiality of cultural identity, summons the incorporation of geo-cultural identity concept with urban practices. Thus, it is possible to distinguish Ulus, the old core of Ankara, in terms of the importance of cultural values and collective memory from not only the physical layout but also cultural structure of the area. In this sense, Jewish Quarter is a significant area with its diverse cultural background and intricate physical state. This study will consider urban oblivion as a spatial reflection of geo-cultural identity loss and will make a contribution to the literature in the ways of integrating the concept of geo-cultural identity to urban conservation practices. Archived maps and plans will investigate in order to reading of the area within the planning process. Moreover, interviews will be conducted to examine the causality of geo-cultural identity loss of Jewish Quarter. Therefore study will develop an evaluation on guiding the future studies of urban conservation context concerning geo-cultural identity.