Ceyhan havzasının kopula temelli iki değişkenli kuraklık frekans analizi
Copula based bivariate drought frequency analysis in the Ceyhan basin, Turkey
  1. Tez No: 682254
  2. Yazar: MUSA EŞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İSHAK YÜCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
Kuraklık, tarımdan halk sağlığına kadar pek çok sosyo-ekonomik faaliyeti etkileyen ve çevresel sistemlerin sürdürülebilirliğini tehdit eden çok maliyetli bir doğal afettir. Bu çalışmada, Ceyhan Havzası'ndaki kuraklık olaylarını izlemek için on önemli kuraklık indisi (SPI, SPEI, scPDSI, CZI, MCZI, RAI, RDI, DI, PNI ve ZI) kullanılmıştır. Bu indislerin uygulanabilirliği ve tarihsel kuraklıklara karşılık gelen performansları incelenmiştir. İkinci olarak, yıllık maksimum kuraklık şiddeti (AMDS) ve yıllık maksimum kuraklık süresi (AMDD) gibi aşırı kuraklık olaylarının trendleri araştırılmıştır. Aşırı kuraklık olayları SPI kuraklık indisi kullanılarak farklı zaman ölçekleri (1-, 3-, 6-, 9- ve 12 ay) için hesaplanmıştır. Son olarak, Kuraklık şiddet ve süre parametrelerinin ortak dağılımının modellemesinde ise, son yıllarda etkili bir metot olarak kullanılan Kopula fonksiyonlarından yararlanılmıştır. Süre ve şiddet verilerine farklı marjinal dağılım fonksiyonları uygulanmıştır. Belirlenen marjinal dağılmalara göre, en uygun kopula fonksiyonları elde edilmiştir. En uygun kopulayı elde ettikten sonra, her istasyon için ortak ve şartlı dönüş süreleri modellenmiştir. Son olarak, kuraklık risk kategorileri (hafif, orta, şiddetli ve aşırı kuraklık) dikkate alınarak kuraklık risk dönüş sürelerinin mekânsal dağılımları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Drought is a very costly natural disaster that affects many socio-economic activities from agriculture to public health and threatens the sustainability of environmental systems. In this study, ten notable indices (SPI, SPEI, scPDSI, CZI, MCZI, RAI, RDI, DI, PNI and ZI) have been employed to monitor drought events in the Ceyhan Basin, Turkey. The applicability of these indices and their performances corresponding to historical droughts were examined. Secondly, the trends of extreme drought events such as annual maximum drought severity (AMDS) and annual maximum drought duration (AMDD) were investigated. Two extreme events were calculated using the SPI drought index for multiple-time scales (1-, 3-, 6-, 9- and 12-month). Finally, copula functions, which have been used as an effective method in recent years, have been used in the modeling of the joint distribution of drought severity and duration parameters. Different marginal distribution functions were fitted to duration and severity data. The best fit copula is found to construct joint distribution function. After acquiring the best fit copula, the joint and conditional return periods were modeled for each station. Finally, considering drought risk categories (light, moderate, severe and extreme drought), spatial distributions of drought risk return period were constructed.