Analyzing the effect of source credibility on cosmetic product choice: A study on Youtube makeup videos
Kozmetik ürün tercihinde kaynak kredibilitesinin etkisinin analizi: Youtube makyaj videoları üzerine bir araştırma
- Tez No: 682277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ILKAY KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Herşeyin bir parmak dokunuşu ile gerçekleştiği modernleşme çağında online alışveriş insanların pek çoğu tarafından direkt alışveriş ile karşılaştırıldığında çok daha uygun bir yöntem olarak algılanmaktadır. Bu model aynı zamanda, Covid-19 pandemisinin yarattığı zorlu koşullar dikkate alınırsa, kaynakları tarafından özellikle teşvik edilmektedir. Bu durumda ayrıca insanların dikkatleri de Youtube videoları ile pek çok konuda çekilmektedir. Tüketicilerin online ürünleri genel olarak güvenilir online marketlerden almak istedikleri bilinmektedir. Güvenilir siteler uzmanlar tarafından tavsiye edildikleri kadar, ürünleri sunum biçimleriyle de tüketicileri cezbetmektedir. Bu araştırma Youtube portalında güzellik ürünleri sunan videoları ve bu videoların tüketicilerin tercihindeki etkilerini anlamaya dönük gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, araştırmamız, ilgili videoları incelerken kaynak kredibilitesi faktörlerine (güvenirlik, uzmanlık ve çekicilik) sunulan bilginin kabul edilmesi bağlamında ve sonucunda kişilerin güzellik ürünlerini satınalma niyetlerine etkilerie bakmıştır. Elde edilen bulgular, yukarıda zikredilen faktörlerin güzellik ürünlerinin video kayıtları/bloglarının bilgi kabullerinde anlamlı etkisi olduğunu göstermiştir. Güvenirlik, uzmanlık ve çekicilik güzellik ürünleri vloglarınca verilen bilgilerin benimsenmesinden %33.4 etkili iken, diğer taraftan bu oran satınlam niyeti üzerinden anlamlı ve %39.4 oranında etkili olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current era of modernization where everything is coming on the fingertip as the online shopping is considered more convenient by a majority of peoples as compare to physical shopping and it is also encouraged by the sources especially in the situation where we are living with a pandemic like COVID-19 now a days. In this case also the peoples are attracted through the YouTube videos about many things. The consumers of online products are normally identified to purchase the products from trusted online outlets, recommended by the experts and having attractive attributes or packaging. The current research is same for the beauty content available on YouTube and its effect on the purchase intention of the consumers. The research is conducted to examine the effect of source credibility factors like trustworthiness, expertise and attractiveness on the information adoption and its reflection on the purchase intension of the beauty products. The result shows that there is a significant effect of above said factors on the information adoption of vlogs of beauty contents and its effect on purchase intension of beauty products. Trustworthiness, Expertise and Attraction explain 33.4% of the variance in the information adoption of vlogs of beauty contents available on YouTube while this attribute explain 39.4% of the variance explained in the purchase intension and both of these are significant.