An investigation of Afgan EFL learners' reading strategy use
Afgan EFL öğrencilerinin okuma strateji kullanımının incelenmesi
  1. Tez No: 682280
  2. Yazar: ARZOO ZAFAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA YUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Okuma, bilişsel süreci içeren karmaşık bir beceridir. Okumayı öğrenmenin bir parçası olarak okuma stratejilerini kullanan öğrenciler hafızalarını, düşünme becerilerini, yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini geliştirirler. Ayrıca konsantrasyon uzunluklarını da geliştirirler. Okuma, öğrencilerin çeşitli kaynakları kullanarak öğrenmeleri için önemli olan dinamik bir beceridir. Akademik İngilizce öğrenenler için özellikle önemlidir. Bu çalışmanın amacı, öğrenciler tarafından en çok ve en az sıklıkla kullanılan okuma stratejilerini belirlemek, böylece öğretmenlerin Afgan dili öğrenenlere en az kullanılan okuma stratejilerini öğrenmeleri ve uygulamaları için rehberlik edecek eylem adımlarını atmalarını sağlamaktır. Bu araştırma, Afganistan'ın Sheberghan şehri Cevizcan Maarif kız okulundaki 49 kız öğrenci ile bir anket aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın bulgusu, öğrencilerin çoğunluğunun yukarıdan aşağıya okuma stratejilerine, yani açık öğrenme olan Aşağıdan yukarıya okuma stratejilerine daha fazla güvendikleri ve vasıfsız öğrencilerin yukarıdan aşağıya okuma stratejileri olan örtük öğrenmeyi kullanamadıkları belirtilmiştir bu nedenle, bu çalışma EFL sınıflarında geleneksel yöntemlerle İngilizce öğrenen öğrenciler için faydalıdır.
Özet (Çeviri)
Reading is a complex skill which involves cognitive process. The learners who use reading strategies as part of learning how to read, they improve their memory, thinking skills, creativity and imagination. They also develop their length of concentration. Reading is a dynamic skill that is important for learners to learn using a variety of sources. It is especially important for those who are learning academic English. The aim of this study was to identify the most and the least frequently used reading strategies by the learners so that the teachers would take-action steps to guide Afghan language learners to learn and to practice those least frequently used reading strategies. This research was conducted with 49 female students at Maarif girls school through a questionnaire in Sheberghan city Jowzjan Afghanistan. The finding of this study stated that majority of the participants rely on Top-down more than Bottom-up reading strategies which is explicit learning and unskilled learners are not able to use Top-down they use implicit learning which is bottom-up reading strategies. Therefore, this study is beneficial for those students who are learning English through exposure to traditional methods in EFL classrooms.