Planning-programming-budgeting-system and the choice of policy alternative
Planlama-programlama-bütçe-sistemi ve politika alternatifinin seçimi
- Tez No: 682312
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN NESRİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tüm hükümetlerin ve şirketlerin en önemli kısmı Planlama-Programlama-Bütçeleme sistemidir (PPBS). Karanlıkta çekim yapmak gibi iyi bir PPBS olmadan. PPBS, planın güçlü ve zayıf yönlerini gösterir. Bu araştırmada Planlama-Programlama-Bütçeleme sistemi (PPBS) başından günümüze kadar değerlendirilmeye ve buna meydana gelen değişiklikler ve PPBS'nin genel şekli bulunmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmanın ilk bölümü PPBS koşullarını açıklamaktadır. PPBS koşulları, farklı ülkelerde neredeyse farklıdır. Bazen hükümet kurallarına ve şirketlerin ihtiyaçlarına bağlıdır. Teoride ve pratikte PPBS karar verme sürecini tasvir etmeye çalışan ikinci bölüm ve asıl amaç, PPBS politika alternatiflerini ilişkilendirmek, PPBS'nin önemli kısımlarını analiz etmek ve bulmak ve PPBS'nin katılım kısımlarını bulma.
Özet (Çeviri)
One of the most important part of all companies planning is the Planning-Programming-Budgeting system (PPBS). Without a good PPBS like shooting in darkness. The PPBS indicates the plan's strengths and weaknesses. This thesis (PPBS) is issued within the social science (MBA program) at the Istanbul Aydin University. One of the central rule playing for achieving the goals is PPBS. The overall goal of the thesis is to measure and recognize the effectiveness and implementation successfully of PPBS on private sectors in Istanbul. The quantitative method used for analyze of data. The questionnaire prepared in 5 parts and each part has 6 questions, distributed to the private sectors. According to the research, PPBS has a highlight rule in planning for the coming years. The first part of this study describes the PPBS circumstances. PPBS circumstances are almost different in different countries. Sometimes it depends on the rules and the companies' needs. The second part trying to portray PPBS decision-making in theory and practice, and the main goal being to relate PPBS policy alternatives, analyze and find the important parts of PPBS, and involvement parts PPBS.