COVID 19 ile D vitamini düzeyleri ve hastaların sosyodemografik özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between COVID-19 and vitamin D levels and sociodemographic characteristics of the patients
- Tez No: 682318
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAZİYE ŞULE GÜMÜŞTAKIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş ve Amaç: Toplumun tümü COVID-19'a duyarlı olup, hastalık seyri asemptomatik klinik ile kritik hastalık arasında geniş bir spektrumda seyretmektedir. Bu çalışmada 2019 yılı sonunda ortaya çıkan ve tüm dünyada pandemiye neden olan COVID-19 hastalığında laboratuvar düzeyinde CRP, ferritin, D-dimer, lenfosit ve D vitamini değerleri ile sosyodemografik özelliklerin hastalığın klinik seyri ile ilişkisi olup olmadığını görmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 25.01.2021-28.02.2021 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Erişkin COVID-19 polikliniğine başvuran 50 hasta ve Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 50 hasta olmak üzere toplam 100 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Erişkin COVID-19 Polikliniğine başvuran RT-PCR testi pozitif, vaka grubunu oluşturan katılımcılara anket formunun ilk kısmı hastaneye müracaat esnasında yüzyüze görüşme yöntemiyle uygulanıp 1 ay sonra ikinci kısmı uygulanmıştır. İlk vizitte alınan kanlarında bakılan CRP, lenfosit, ferritin, D-dimer değerlerine ek olarak serum D vitamini seviyesi çalışılmıştır. Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran kontrol grubunu oluşturan katılımcılara anket formunun sadece ilk kısmı yüzyüze görüşme yöntemiyle uygulanmış olup müracaat esnasında serum D vitamini seviyesine bakılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmesi SPSS 22 programı kullanılarak yapılmıştır. İstatistiksel anlamlılık için p degeri 0,05'in altında ise anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Bu çalışmaya toplam 100 kişi alınmıştır. COVID-19 enfeksiyonu geçiren 50 kişi vaka grubunu, daha önce COVID-19 enfeksiyonu geçirmemiş 50 kişi kontrol grubunu oluşturmaktadır. Ortalama yaş vaka grubunda 51,14±19,36 iken, kontrol iv grubunda 37,12±12,64 'tür.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The entire population is susceptible to COVID-19, and the course of the disease is in a wide spectrum between asymptomatic clinical and critical illness. In this study, we aimed to see whether the laboratory level CRP, ferritin, D-dimer, lymphocyte and vitamin D values and sociodemographic characteristics are related to the clinical course of the disease in COVID-19 disease, which emerged at the end of 2019 and caused a worldwide pandemic. Materials and Methods: Our study was carried out with a total of 100 participants, 50 patients who applied to Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital Adult COVID-19 outpatient clinic and 50 patients who applied to the Family Medicine outpatient clinic between 25.01.2021 and 28.02.2021. The first part of the questionnaire was applied by face-to-face interview method during the application to the hospital and the second part was applied 1 month later to the participants who applied to the Adult COVID-19 Outpatient Clinic with a positive RT-PCR test. In addition to the CRP, lymphocyte, ferritin and D-dimer values measured in the blood taken at the first visit, the serum vitamin D level was studied. Statistical evaluation of the obtained data was made using SPSS 22 program. For statistical significance, p value below 0.05 was considered significant. Findings: A total of 100 people were included in this study. 50 people with COVID-19 infection constitute the case group, and 50 people who have not had COVID-19 infection before constitute the control group. While the mean age was 51,14±19,36 years in the case group, it was 37,12±12,64 in the control group.