Bruselloz olgularının klinik, laboratuvar bulguları, tedavi sonuçları ve komplikasyon oranlarının retrospektif analizi
Retrospective analysis of clinical, laboratory findings, treatment results and complication rates of brucellosis cases
- Tez No: 682319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARAKEÇİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bruselloz Olgularının Klinik, Laboratuvar Bulguları, Tedavi Sonuçları ve Komplikasyon Oranlarının Retrospektif Analizi Amaç: Bu araştırmada Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji servis ve/veya polikliniğinde izlenen Bruselloz tanısı almış hastaların demografik ve klinik özellikleri, laboratuvar bulguları, tedavi ve sonuçları, komplikasyon oranlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Ocak 2014- Aralık 2019 tarihleri arasında kliniğimizde bruselloz tanısı almış 291 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Olgular yaş ve cinsiyete göre dağılımları, taze süt ve süt ürünleri tüketimi öyküsü, hayvancılık ile uğraşıp uğraşmadıkları, şikayet süreleri, başvuru yakınmaları, fizik muayene ve laboratuvar bulguları, tanı ve tedavi yöntemleri yönünden değerlendirildi. Tüm olgularda tanı; klinik belirti ve bulguların varlığında STA testinin pozitif olması (≥ 1/160 titre veya en az iki hafta ara ile alınan çift serum örneğinde titrede 4 kat artış) ve/veya pozitif kan kültürü ile konuldu. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edildi. Kategorik verilerde Ki Kare analizi yapıldı. İki grubun karşılaştırılmasında normal dağılıma uymayan değişkenlerde istatistiksel değerlendirme Mann Whitney U testi ile gerçekleştirildi. Bulgular: Araştırmaya katılan 291 olgunun 148'i (%50,9) erkek; 143'ü (%49,1) kadındı. Yaş ortalaması 45,25±15,82 olarak hesaplandı. Olası bulaş yolu olarak en sık taze süt ve süt ürünleri tüketimi ile doğrudan hayvan teması tespit edildi. En sık semptomların eklem ağrısı, halsizlik ve ateşlenme olduğu belirlendi. Şikayetlerin en çok yaz aylarında başladığı tespit edildi. Klinik sınıflama ile serum CRP seviyesi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu (p0,05). Erkeklerde en sık genitoüriner sistem, kadınlarda x en sık kas-iskelet sistemi komplikasyonu tespit edildi. Komplikasyon gelişme durumu ile relaps arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı (p>0,05). En sık doksisiklin+rifampisin tedavisi verildi. Relaps oranı %9,6 olarak saptandı. Relaps görülme süresi ortalama 5,22±3,27 ay olarak hesaplandı. Klinik sınıflama ile hastalarda relaps gelişme durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05). Sonuç: Bruselloz ülkemizde endemik olarak görülmektedir. Asemptomatikten sepsise kadar geniş bir klinik yelpazede karşımıza çıkmaktadır. Nonspesifik laboratuvar bulguları olmakla birlikte bölgemizde lökopeni, trombositopeni, anemi etyolojisi araştırılırken ayırıcı tanıda bulunması gerekir. Morbiditesi, mortalitesi ve sekel sonuçları göz önüne alındığında erken tanı-tedavi ve organ tutulumlarının saptanması oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Retrospective Analysis of Clinical, Laboratory Findings, Treatment Results and Complication Rates of Brucellosis Cases Objective: In this research, it was aimed to determine the demographic and clinical characteristics, laboratory findings, treatments and treatment results, and complication rates of patients diagnosed with brucellosis who were followed up in Erzincan Binali Yıldırım University Mengücek Gazi Training and Research Hospital Infectious Diseases and Clinical Microbiology service and/or outpatient clinic. Material and Methods: The files of 291 patients whom applied to our in- and outpatient clinic and diagnosed as brucellosis between January 2014 and December 2019 were analyzed retrospectively. Cases were evaluated in terms of their distibution by age and gender, history of fresh milk and dairy product consumption, animal husbandry history, complaints on admission, duration of complaints, physical examination and laboratory findings, diagnosis and treatment methods. All cases are diagnosed by clinical signs and positive standard tube agglutination test (≥1/160 titers or 4-fold increase in titer in double serum samples taken at least two weeks apart) and/ or a positive blood culture. Data obtained in the study were analyzed by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. Chi-square analysis was performed for categorical data. In the comparison of two groups, statistical evaluation in variables that do not fit the normal distribution were examined by Mann Whitney U test. Results: 148 (50,9%) of 291 cases participating in the study were male; 143 of them (49,1%) were female. Average age was calculated as 45,25 ± 15,82. The most frequent possible transmission route was detected as contact with infected animals and consumption of fresh milk and dairy products. The most common symptoms were joint pain, weakness, and fever. It was determined that the patients mostly applied in the summer months. A statistically significant correlation was found between clinical classification and serum CRP levels (p 0,05). The most common complications were genitourinary system involvement in men and musculoskeletal involvement in women. There was no statistically significant difference between development of complications and relapse (p>0,05). Doxycycline and rifampicin treatment was given most frequently. The relapse rate was 9,6%. The mean time to relapse was calculated as 5,22 ± 3,27 months. There was no statistically significant relationship between clinical classification and relapse occurrence (p > 0,05). Conclusion: Brucellosis is seen as endemic in our country. It can present with a wide clinical range from asymptomatic illness to sepsis. Although there are nonspesific laboratory findings, differential diagnosis should be made when investigating the etiology of leukopenia, thrombocytopenia and anemia in our region. Considering its morbidity, mortality and sequelae results, early diagnosis-treatment and detection of organ involvement are very important.