Tip 2 diyabetli kadınlarda beden algısının cinsel yaşama etkisi
The effect of body perception on sexual life in type 2 diabetic women
  1. Tez No: 682325
  2. Yazar: NESİBE SULAMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ VARIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
TİP 2 DİYABETLİ KADINLARDA BEDEN ALGISININ CİNSEL YAŞAMA ETKİSİ Tip 2 diyabet prevelansı giderek artmakta ve kadın cinsel fonksiyonlarını etkileyen en önemli etmenlerden biri olarak bilinmektedir. Bu çalışma, tip 2 diyabetli kadınlarda beden algısının cinsel yaşama etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı. Araştırma Ekim 2020-Mayıs 2021 tarihleri arasında İstanbul Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tip 2 diyabet tanısı ile Diyabet Eğitim Hemşireliği'ne başvuran 20-50 yaş arası 150 kadın ile yürütüldü. Çalışma verileri araştırmacı tarafından yüzyüze görüşme tekniği ile Kişisel Bilgi Formu (KBF), Yeni Cinsel Doyum Ölçeği (YCDÖ), Beden Algısı Ölçeği (BAÖ) kullanılarak toplandı. Bulguların yorumlanmasında frekans tabloları ve tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Çalışmanın analizinde paremetrik verilerin karşılaştırılmasında t testi ve ileri analiz için ANOVA ve Tukey testi, nonparametrik verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri ve Bonferroni düzeltmesi kullanılmıştır. Bu çalışmada kadınların 41-50 (%74) yaş grubunda olduğu, %60'nın ilköğretim mezunu, %88'inin evlilik yaşı 25 yaşın altında, %42,6'sının 2-5 yıldır diyabet, %62'sinin obez olduğu bulundu. Katılımcıların %81,3'ünün diyabetin cinsel sağlığa etkilerini bilmediği, %80'inin diyabetin cinsel yaşamını değiştirdiğini, %79,2'sinin cinsel isteksizlik, %18,3'ünün cinsel istekte azalma, %19,2'sinin vajinal kuruluk/disparoni gibi şikâyetleri olduğu belirlendi. Çalışmadaki kadınların YCDÖ ortalama toplam puanı 43,4±18,1, BAÖ ortalama puanı 132±20,2 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF BODY PERCEPTION ON SEXUAL LIFE IN TYPE 2 DIABETIC WOMEN The prevalence of type 2 diabetes is gradually increasing and it is known as one of the most important factors affecting female sexual functions. This study was planned descriptively to determine the effect of body image on sexual life in women with type 2 diabetes. The study was conducted with 150 women with the diagnosis of type 2 diabetes aged 20-50 years, who applied to the Diabetes Education Nursing Unit in Istanbul Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital between October 2020 and May 2021. The data of the study were collected by the researcher using face-to-face interview technique, Personal Information Form (PIF), New Sexual Satisfaction Scale (NSSS), Body Image Scale (BIS). Frequency tables and descriptive statistics were used in the interpretation of the findings. In the analysis of the study, t test ANOVA for further analysis and Tukey test were used for comparision of parametric data and Kruskal Wallis tests and Bonferroni correction were used for comparison of nonparametric data. In this study, it was found that women were in the 41-50 (74%) age group, 60% were primary school graduates, 88% of the age of marriage age were under the 25, 42,6% had diabetes for 2-5 years, and 62% were obese. It was determined that 81,3% of the participants did not know the effects of diabetes on sexual health, 80% of them that diabetes changes their sex life, 79,2% had loss of sexual desire, 18.3% had decreased sexual desire and 19,2% had complaints such as vaginal dryness/dyspareunia. New Sexual Scale's average total score of the women in the study was found to be 43,4±18,1 and Body Perception Scale's average total score was found to be 132±20,2.