Marka hukukunda geçici hukuki korumalar
Temporary legal protections in trademark law
- Tez No: 682341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Geçici hukuki koruma, yargılama sonucunun güvence altına alınmasına hizmet eden bir medeni usul hukuku kurumudur. Geçici hukuki koruma hem zamanın doğurabileceği sakıncaları hem de geçici hukuki koruma arayışındaki tarafın hükümden beklediği faydayı boşa çıkaracak her türlü eylem ve işlemden dolayı ortaya çıkabilecek tehlike ve zararları bertaraf etmektedir. Geçici hukuki korumalar ihtiyati tedbir, delil tespiti ve diğer geçici hukuki korumalar olmak üzere Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 389 ile 406. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Genel düzenlemelerin yanında geçici hukuki korumalara özel kanunlarda da yer verilmiştir. Bunlardan biri de Sınai Mülkiyet Kanunu'nun 159. maddesidir. Çalışmamızda sınai mülkiyet haklarından biri olan marka hakkı bakımından geçici hukuki korumalar ele alınmıştır. Geçici hukuki koruma kavramı genel esaslarıyla değerlendirildikten sonra marka hukuku bakımından önemi üzerinde durulmuştur. Devamında da marka hukukunda ihtiyati tedbir ve delil tespiti incelenmiş, özellik arz eden hususlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Temporary legal protection is a code of civil procedure that serves to secure the outcome of the judgement. Temporary legal protection eliminates not only the inconveniences that may be caused by time, but also any danger and harm that may arise as a result of all sorts of actions and procedures that may negate the benefit that the party seeking temporary legal protection expects to gain out of the judgement. Temporary legal protections, consisting of interim injunction, determination of evidence and other temporary legal protections, are regulated between articles 389 and 406 of the Code of Legal Procedure. Beside general regulations, temporary legal protections are included in special laws as well. One of these is article 159 of the Industrial Property Law. In our study, temporary legal protections are discussed in terms of trademark law, which is one of the industrial property rights. Following the evaluation of the temporary legal protections concept based on its general principles, its significance in terms of trademark law was elaborated. Then, interim injunction and the determination of evidence in trademark law were analysed, and the characteristic matters were explained.