Balistik kuvvet çıktılarının farklı dinlenme aralıklı dayanıklılık özelliklerine etkisinin ölçülmesinde kullanılan aralıklı dayanıklılık testlerinin geçerlilik ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the validity and reliability of intermittent endurance tests used in measuring the effect of ballistic force outputs on different rest intermittent endurance properties
  1. Tez No: 682411
  2. Yazar: NURETTİN ERSİN UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu araştırma, Maksimum oksijen tüketimini belirlemek için kullanılan, indirekt yöntem olan“Yo-yo Aralıklı Toparlanma Testi (seviye-1) (YATT1)”ve“30-15 Aralıklı Fitnes Testi (30-15 IFT)”nin formüller yardımıyla elde edilen MaxVo2 değerleri ile aynı testlerin direkt yöntem olan oksijen analizörü kullanılarak belirlenen MaxVo2 değerinin karşılaştırılması, ayrıca sporcuların balistik kuvvetinin, test performanslarına etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Sporcular farklı günlerde çağırılarak, YATT1 ve 30-15 IFT uygulanmıştır. Çalışmanın sonucu, formüller yardımıyla indirekt olarak hesaplanan MaxVo2 ile direkt olarak ölçülen MaxVo2 değerleri ve aynı testlerde sporculardan elde edilen balistik kuvvetlerinin etkileri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Yapılan çalışmada, YATT1 MaxVo2 direkt ölçümü ile YATT1 MaxVo2 indirekt ölçümü arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu (p0.05) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this research, MaxVo2 obtained with the help of formulas of“Yo-yo Intermittent Recovery Test Level 1 (YATT1)”and“30-15 Intermittent Fitness Test (30-15IFT)”, which is the indirect method used to determine maximum oxygen consumption. The aim of this study was to compare the values of MaxVo2 determined by using the oxygen analyzer, which is the direct method of the same tests, and also to investigate the effect of the ballistic strength of the athletes on the test performance. Materials and Methods: Athletes were called on different days and YATT1 and 30-15IFT were applied. The results of the study were compared with the MaxVo2 calculated indirectly with the help of the formulas and the MaxVo2 values measured directly, and the effects of the ballistic forces obtained from the athletes in the same tests. Results: In the study, there was a statistically significant difference between direct measurement of YATT1 and indirect measurement of YATT1 MaxVo2, there was no statistically significant difference between direct measurement of MaxVo2 of 30-15IFT and indirect measurement of 30-15IFT.