Yapılı çevrenin morfogenez ile yeniden tasarımına yönelik üretken bir yaklaşım önerisi
A generative approach proposal for the redesign of built environment fields through the concept of morphogenesis
  1. Tez No: 682446
  2. Yazar: CANSU ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Mevcut olanı kendisine ait kurallarla yeniden tanımlayan ve bu kuralların tekrarı ile özgün bir örüntü yaratan üretken yaklaşımların, bunu yaparken kurallarına referans edinebileceği başka bilimlerden örnekler üzerinde incelemeler yapması yardımcı bir düşüncedir. Bu çalışma; doğadaki bir şeyin bozulmasını parazitin“bozmak”ve“yeniden tanımlamak”yaklaşımıyla var olan kuralı bozmak ve kendi örüntüsüyle yeniden kurgulamak olarak düşünüp buradan kendine özgün üretken bir yaklaşım üretme denemesidir. Infill uygulamalar ile yapılı çevrelerde meydana gelen değişimin, çevre ve fiziki unsurları üzerinden analizini yapma aşamaları sürekli var olacak bu değişimlere adapte olabilen tasarımların varlığını sorgulatmaktadır. Bu aşamada akla gelen evrimsel mimarlığın ana konseptine göre, doğayı doğrudan taklit söz konusu olmayıp doğadaki süreçlerin işleyişi incelenmektedir ve biçim türetme süreci; doğadaki evrim sürecine benzemektedir. Infill kavram olarak çevresinden bağımsız düşünülemez bir olgudur. O çevreyle nasıl ilişki kurulacağını düşünürken mevcut durumu tanımlama ihtiyacından ötürü konağın durumunu dolayısıyla konak yapıdaki tarifleri oluşturmaktadır. Parazit ise o kuralların nasıl değişeceğini ve değişme yöntemini tariflemektedir. Infill çalışmaları genellikle bir boşluğu doldurmak, tarihi çevrede var olma yolları vs. üzerine yoğunlaşırken; parazit mimari denildiğinde ise konak yapıya tutunması üzerine ve fiziksel konumuna odaklanılmıştır. Bu çalışma bunlardan farklı olarak infill kavramını var olan düzenin kurallarını tanımlamak, paraziti de doğadan gelen anlamıyla bu var olan düzeni bozan ve kendi yaklaşımıyla değiştiren kurallar olarak tarif etmek üzerine kendine bir yöntem oluşturmaktadır. Benzer olarak her iki kavram için de fiziki konum en ön plandadır. Çalışmada izlenen yaklaşımda ise her iki kavram da özünde kural tanımlayıcıdır. Biri var olanı tarifleyen kurallar tanımlarken diğeri mevcut düzeni bozan kurallar tanımlar.
Özet (Çeviri)
It is a helpful thought for generative approaches that redefine the existing with their own rules and create a unique pattern by repetition of these rules, while doing this, examining examples from other sciences that can refer to their rules. This work; It is an attempt to produce a unique productive approach by considering the deterioration of something in nature as breaking the existing rule with the parasite's approach of“breaking”and“redefining”and reconstructing it with its own pattern. The stages of analyzing the change in the built environment through contextual, morphological and visual features through Infill applications question the existence of designs that can adapt to these changes that will constantly exist. According to the main concept of evolutionary architecture that comes to mind at this stage, there is no question of imitating nature, the process in nature is taken into account and the process of deriving form; similar to the evolutionary process in nature. As a concept, infill is an unthinkable phenomenon independent of its environment. Because of the need to define the current situation while considering how to establish a relationship with the environment, he creates the status of the host, thus the descriptions in the mansion structure. The parasite describes how those rules will change and the method of change. Infill works are generally about filling a gap, ways of being in the historical environment, etc. while concentrating on When parasitic architecture is mentioned, the focus is on its attachment to the host structure and its physical location. Unlike these, this study creates a method for itself by defining the concept of infill as the rules of the existing order, and to describe the parasite as rules that disrupt this existing order with its own approach and change it with its own approach. Similarly, for both concepts, physical location is at the forefront. In the approach followed in the study, both concepts are essentially rule-defining. One defines rules that describe the existing, the other defines rules that disrupt the existing order.