Burdur ili sebze alanlarının Chrysomelıdae (coleoptera)türleri ve konak bitkilerinin belirlenmesi
Determination of Chrysomelidae (coleoptera) species and host plants in vegetable areas of Burdur province
  1. Tez No: 682459
  2. Yazar: KERİMAN VERGİLİ BİLKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. EBRU GÜL ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışma, 2019-2020 yılları arasında Burdur ili merkez ilçedeki seralar, bahçeler ve açık tarlalarda bulunan sebze alanlarındaki Chrysomelidae familyasına ait türlerin ve konak bitkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Toplamda 366 örnek incelenmiş ve sonuçta; Galerucinae altfamilyasından 5 cinse ait 18 tür, Chrysomelinae altfamilyasından 2 cinse ait 2 tür ve Criocerinae altfamilyasından 1 tür tespit edilmiştir. Türlerin her birinin Dünya ve Türkiye dağılış bilgileri verilmiştir. Ayrıca gözlemlere dayalı olarak türlerin belirlenebilen konak bitki ilişkileri veya önceki konaklarına ilişkin literatür bilgileri eklenmiştir. Belirlenen türler arasında Chaetocnema delarouzei (Brisout), Epitrix hirtipennis (Illiger), Epitrix pubescens (Koch), Longitarsus pellucidus (Foudras), Phyllotreta ochripes (Marsham), Gastrophysa polygoni (Linnaeus), Oulema melanopus (Linnaeus) ve Leptinotarsa decemlineata (Say) Burdur'dan ilk kez bu çalışmayla kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out between the years 2019-2020 in order to determine the Chrysomelidae species and their host plants in the vegetable fields of greenhouses, gardens, and open fields located in the central district of Burdur province. As a result of 366 samples examined; 18 species belonging to 5 genera from Galerucinae subfamily, 2 species belonging to 2 genera from Chrysomelinae subfamily, and 1 species from Criocerinae subfamily were identified. Information about World and Turkey distributions were added for each species. In addition, host plant relationships of the species that can be determined based on observations or literature information on previous host plants were given. Among the determined species Chaetocnema delarouzei (Brisout), Epitrix hirtipennis (Illiger), Epitrix pubescens (Koch), Longitarsus pellucidus (Foudras), Phyllotreta ochripes (Marsham), Gastrophysa polygoni (Linnaeus), Oulema melanopus (Linnaeus) and Leptinotarsa decemlineata (Say) were recorded for the first time from Burdur province with this study.