Design and synthesis of triazene and indole-substituted push–pull chromophores via click-type transformations: Effects of donor groups on the optoelectronic properties
Triazen ve indol gruplari içeren it–çek-tipi kromoforlarin klik-tipi dönüşümler ile tasarimi ve sentezi: donör gruplarinin optoelektronik özellikler üzerine etkileri
- Tez No: 682460
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY DENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Konjüge malzemeler olağanüstü özellikleri ve uygulamaları nedeniyle günlük hayatta vazgeçilmez bir rol oynamaktadır. Özellikle ilgi çekici olan donör–akseptör-tipi it–çek kromoforları organik ışık yayan diyotlar (OLEDler), organik alan etkili transistörler (OFETler), boyaya duyarlı güneş pilleri (DSSCler) ve doğrusal olmayan optik (NLO) cihazlar gibi birçok gelişmiş uygulamada kullanılmaktadır. Termal [2+2] siklokatılma tepkimeleri, bu tezde triazen grupları içeren homokonjüge it–çek kromoforlara erişmek için detaylı olarak inceleyeceğimiz kimyasal dönüşümlerdir. Ayrıca, [2+2] siklokatılma-retroelektrosiklizasyon dönüşümleri, indol içeren it–çek sistemlerinin hazırlanmasında kullanıldı. Kromoforların optoelektronik özellikleri UV/Vis spektroskopisi ve hesaplamalı kimya kullanılarak araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Conjugated materials play an indispensable role in daily life due to their extraordinary properties and applications. Of particular interest are the donor–acceptor-type push–pull chromophores since they have already been utilized in many advanced applications such as organic light emitting diodes (OLEDs), organic field effect transistors (OFETs), dye-synthesized solar cells (DSSCs), and non-linear optical (NLO) devices. The thermal [2+2] cycloaddition reactions are chemical transformations that we will study in detail in this thesis to access triazene-substituted homoconjugated push–pull chromophores. Moreover, the formal [2+2] cycloaddition-retroelectrocyclization transformations were utilized for the preparation of the indole-substituted push–pull systems. The optoelectronic properties of the chromophores will be explored by UV/Vis spectroscopy and computational analysis.