Dijital dönüşüm çağında grafik tasarım süreci: Akıllı saatler için grafiksel kullanıcı arayüz tasarımı
Changing graphic design process in the age of digital transformation: Graphical user interface design of smart watches
  1. Tez No: 864304
  2. Yazar: ZAHİDE İDİL KANMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. SERDAR PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
III. Sanayi Devrimi ile ortaya çıkan insan bilgisayar etkileşimi, görsel tasarımın kullanılabilir alanlarında bir üst basamağa çıkmasına vesile olmuştur. IV. Sanayi Devrimi ile başlayan ve her geçen gün gelişen taşınabilir bilişim teknolojisi, insan yaşamı ile birlikte değişen teknolojilerde evrilmeye devam etmiştir. Bu tez ile; insanların ihtiyaçlarına istinaden yön verilen giyilebilir teknoloji ile birlikte gelişen tasarım yöntemlerindeki paradigmaların değişimi, gelişimi, geldiği nokta ve gelecekteki durumu tartışılmaktadır. Bu tez ve“Dark”isimli dijital tasarım projesi ile birlikte, giyilebilir teknoloji kavramı ve uygulama alanlarından olan akıllı saatlerdeki kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüz tasarımlarının tarihsel gelişimi, günümüzdeki uygulama alanları ve geleceğe yönelik tasarım düşüncesindeki öngörüler araştırılmaktadır. Aynı zamanda; akıllı saatlerin arayüzlerinin birbirinden farklı ya da tekrar eden kullanımları ile ilişkili temel faktörler incelenmektedir ve bu faktörlerden yararlanılarak teorik bir dijital tasarım çerçevesi önermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The human-computer interaction that emerged with the 3rd Industrial Revolution has been instrumental in taking graphic design to a higher level in its usable areas. Portable information technology, which started with the 4th Industrial Revolution and is developing day by day, has continued to evolve in technologies that change with human life. With this thesis; The change, development, current level and future situation of the paradigms in design methods developed with wearable technology, which is guided by the needs of people, are discussed. With this thesis and the digital design project“Dark”, the concept of wearable technology and the historical development of user experience and user interface designs in smart watches, which are among the application areas, are investigated in terms of current application areas and future design thinking. At the same time; The main factors associated with the different or repetitive uses of smartwatches' user interfaces are examined and it aims to propose a theoretical digital design framework by making use of these factors.