Pleksi yayılmalı ışık kaynaklarının ışık yönlendirme ve verimlilik kriterlerinin belirlenmesi
Determination of light direction and efficiency criterias of plexiglass diffusion light source
  1. Tez No: 682579
  2. Yazar: FIRAT MUTLU AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. İSMAİL SERKAN ÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada pleksi yayılmalı ışık kaynaklarının ışık yönlendirme ve verimlilik kriterlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla pleksi üzerine lineer oyuklar açılmıştır. Açılan bu oyuklar arasındaki mesafeler değiştirilerek ışık akısı, ışık şiddeti dağılımı ve armatürün verimliliğine etkisi incelenmiştir. Bu inceleme ölçümleri akredite bir laboratuvarda gonyofotometre kullanılarak yapılmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda pleksi üzerine açılan oyukların ve bu oyuklar arasındaki mesafenin değişiminin ışık kaynağının ışık değerlerini etkilediği gözlenmiştir. Bu etkileri ve oyuklar arasındaki mesafeleri kullanarak en küçük kareler yöntemiyle matematiksel bir model oluşturulmuştur. Bu çalışmada ayrıca armatürlerin ışık verimliliklerinin sadece armatürde kullanılan ışık kaynağı ile ilgili olmayıp armatürde kullanılan ışık kaynağının aydınlatılacak alana düzgün yönlendirilmesi ile de ilgili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, main purpose is determination of light direction and efficiency criterias of plexiglass diffusion of light source. Within this scope, linear slots were opened in plexiglass and these slots' distances were shifted in order to analyze luminous flux, light intensity distribution and their effects on fixture's efficiency. This study and evaluations were examined in accredited laboratory with goniophotometer. As a result of the measurements, it was observed that slots in the plexiglass and distance changes in between these affect the lighting values of light source. By using these effects and the distance between the slots, a mathematical model was created with the least-square method. In this study, it was concluded that the luminous efficiency of the lighting fixture is not only related to the light source, but also the light source that used in the fixture is directed towards the area to be illuminated properly