Birey-ebeveyn kariyer hedefi tutarsızlığı ölçeği: Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri örneği
Individual-parent career goal discrepancy scale: The case of Faculty of Sport Sciences students
- Tez No: 682605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BOZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bireyler ile ebeveynleri arasındaki kariyer hedefi tutarsızlıkları kariyer gelişimi için oldukça önemli bir konudur. Özellikle üniversite öğrencilerinin kariyer hedeflerinin belirlenmesinde, birey ile ebeveynleri arasında algılanan kariyer hedefi tutarsızlığı olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Ulusal alan yazında üniversite öğrencileri ve ebeveynleri arasındaki kariyer hedef tutarsızlığını ölçen bir ölçme aracının bulunmaması bu alanda geliştirilmiş yabancı dildeki ölçeği Türk kültürüne uyarlamayı gerektirmiştir. Bu araştırmanın amacı, Sawitri ve diğerleri (2020) tarafından geliştirilen Birey-Ebeveyn Kariyer Hedefi Tutarsızlığı Ölçeği'nin Türkçeye uyarlanmasıdır. Araştırmada ilk olarak ölçeğin Türkçeye çeviri çalışmaları ve dil geçerliği test edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 344 (%50.3) kadın, 340 (%49.7) erkek olmak üzere toplam 684 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcılardan elde edilen veriler kişisel bilgi formu ve Türkçeye çevrilmiş ölçek formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda ölçeğin KMO değeri=.926, Bartlett testi değeri ise χ2(105)≈3596.370 (p=.000) olarak bulunmuştur. Bu ölçeğin maddeleri toplam varyansın %69.545'ini açıklamaktadır. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda uyum iyiliği değerleri χ2(83)=198.150>χ2(199), p.
Özet (Çeviri)
Career goal discrepancies between individuals and their parents are a significant barrier to career development. Perceived career goal discrepancy between the individual and their parents, especially in determining the career goals of university students, can cause negative consequences. The absence of a measurement tool in the national literature that measures career goal discrepancy between university students and their parents necessitated adapting the foreign language scale developed in this field to Turkish culture. The aim of this study is to adapt the Individual–Parent Career Goal Discrepancies Scale developed by Sawitri et al (2020) into the Turkish language. In the study, firstly, the scale was translated into Turkish and its language validity was tested. The sample of the study consists of a total of 684 university students, 344 (%50.3) women, and 340 (%49.7) men. The data obtained from the participants were collected through the personal information form and the scale form translated into Turkish. As a result of the findings KMO value of this scale=.926 and Bartlett test value χ2(105)≈3596.370 (p=.000). The items of this scale explain %69.545 of the total variance. As a result of confirmatory factor analysis, goodness of fit values were calculated as χ2(83)=198.150>χ2(199), p.