Üniversite öğrencilerinin kişisel sosyal sorunlarının demografik değişkenler açısından incelenmesi
The role of financial problems, academic learning problems and career problems in the relationship between university students' family problems and intra-family communication
  1. Tez No: 922229
  2. Yazar: İLKNUR DARA BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK YÜKSEL SIVACI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Family Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezin amacı, üniversite öğrencilerinin kişisel sosyal sorunlarını demografik değişkenler açısından derinlemesine inceleyerek genç yetişkinlerin karşılaştığı zorlukların toplumsal yapı ile etkileşimini anlamayı ve bu sorunlara yönelik yenilikçi çözüm yolları önererek öğrenci refahını artırmayı hedeflemektedir. Araştırma, üniversite öğrencilerinin yaşadığı maddi zorlukların ebeveyn eğitim düzeyi ile akademik ve kariyer başarıları arasındaki bağlantıların anlaşılmasına yardımcı olan önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Ayrıca bu araştırma alanyazındaki diğer çalışmalardan farklı olarak demografik değişkenlerin öğrencilerin sosyal sorunları üzerindeki etkilerini ve bu sorunların akademik başarı ile kariyer gelişimi üzerindeki yansımalarını ele almaktadır. Araştırma; öğrencilerin ebeveyn eğitim düzeylerinin, maddi durumlarının ve başa çıkma stratejilerinin, psikolojik dayanıklılıkları ve akademik performansları üzerindeki etkilerini açıklığa kavuşturarak eğitim politikalarının ve öğrenci destek programlarının geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Araştırmaya ilişkin veriler Betimsel Tarama Modeli kullanılarak test edilmiştir. Çalışmaya Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde eğitim gören 756'sı kadın, 353'ü erkek 1109 birey katılmıştır. Üniversite öğrencilerinin demografik bilgilerini tespit etmek için“Kişisel Bilgi Formu”; üniversite öğrencilerinin maddi, ailevi, akademik-öğrenme ve kariyer ile ilgili yaşadıkları sorunları belirlemek için“Kişisel-Sosyal Sorunlar Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre cinsiyetin bireylerin kariyer sorunları üzerindeki etkisi anlamlıdır; kadınlar, erkeklere kıyasla kariyerle ilgili daha yüksek puanlar almıştır. Bu sonuç cinsiyetin kariyer planlaması ve iş gücü piyasasına geçişte önemli bir faktör olduğunu ortaya koymaktadır. Ebeveyn eğitim düzeyinin maddi sorunlar ve genel kişisel sosyal sorunlar üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın üniversite hayatının karmaşıklığının, öğrencilerin çeşitli alanlarda yaşadığı zorlukların daha iyi anlaşılmasını ve üniversitelerdeki öğrenci destek hizmetlerinin etkinliğini artırmaya yönelik pratik önerilerin geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca sosyal sorunların demografik faktörlerle nasıl ilişkili olduğunu anlamak akademik ve sosyal danışmanlık hizmetlerinin daha kapsamlı ve etkili bir şekilde sunulmasına zemin hazırlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to deeply examine the personal social issues of university students from the perspective of demographic variables, aiming to understand the interaction between the challenges faced by young adults and the social structure, and to propose innovative solutions to enhance student welfare. This research fills an important gap by revealing the connections between the financial difficulties experienced by university students and their parents' educational levels in relation to academic and career success. Unlike other studies, this research addresses the effects of demographic variables on students' social issues and how these issues reflect on academic success and career development. By clarifying the impact of students' parents' educational levels, financial situations, and coping strategies on their psychological resilience and academic performance, it aims to contribute to the improvement of educational policies and student support programs. The research data were tested using a Descriptive Survey Model. The study involved 1,109 participants (756 women and 353 men) from Burdur Mehmet Akif Ersoy University. A“Personal Information Form”was used to determine the demographic information of university students, while the“Personal-Social Issues Scale”was utilized to identify the financial, familial, academic-learning, and career-related issues they face. According to the research findings, the effect of gender on individuals' career issues is significant; women score higher than men in career-related matters, demonstrating that gender is an important factor in career planning and the transition to the labor market. Additionally, it was found that the parents' educational level has a significant impact on financial issues and general personal social problems. This research will contribute to a better understanding of the complexities of university life and the various challenges faced by students, helping to develop practical recommendations to enhance the effectiveness of student support services at universities. Furthermore, understanding how social issues relate to demographic factors will lay the groundwork for providing more comprehensive and effective academic and social counseling services.