Aydın ili Söke ilçesindeki tarım alet makinaları imalat sektöründe meydana gelen iş kazalarının ve meslek hastalıklarının araştırılması
Investigation of work accidents and occupational diseases occuring in agricultural tool machinery manufacturing sector in Söke, Aydin
  1. Tez No: 682677
  2. Yazar: CEMAL GÖVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu araştırma Aydın ili Söke ilçesindeki tarım alet ve makinaları imalat sektöründe meydana gelen iş kazaları ve meslek hastalıklarını araştırmak amacı ile yapılmıştır. Materyal ve Yöntem: Çalışmanın materyalini, Aydın ili Söke ilçesinde bulunan 15 adet tarım alet ve makinaları imalat sektörünü temsil eden işletmeler ve bu işletmelerde sorumlu tekniker/teknisyen, mühendis ve çalışanlar ile yüz yüze yapılan anket görüşmeleri oluşturmaktadır. Anket sorularının yanıtlarından elde edilen bilgiler neticesinde oransal değerlendirmeler yapılarak, işletme bazında yorumlanmıştır. Bulgular: Araştırmada; işletme yapıları ve üretim bölümleri, talaşlı imalat çeşitleri ve kaynak yöntemleri, iş sağlığı ve güvenliği bilgileri, iş kazası ve meslek hastalığı bilgileri ve kaza geçirilen mahal ve oluş şekli ile yaralanma şekli ve bölgeleri işletme bazında elde edilen verilerden oluşmaktadır. Sonuç: Bu araştırma sonucunda; Söke ilçesinde tarım alet makinaları imalatçılarında, genel anlamda iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyulduğu bunun sonucunda da iş kazası ve meslek hastalıklarında son yıllarda bir azalma olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında son yıllarda ölümlü iş kazası olmadığı ve oluşan kazaların genel olarak insan hatası kaynaklı ve küçük el, kol, bacak yaralanmalarından oluştuğu saptanmıştır. Ayrıca çalışanlarda düzenli bir eğitim öğretimle bilinçli bir farkındalık oluşturarak algı düzeylerinin yükseldiği ve buna bağlı olarak iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı önleyici tedbirler alındığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was carried out with the aim of investigating the work accidents and occupational diseases that occur in the agricultural tools and machinery manufacturing sector in Aydın province Söke district. Material and Methods: The material of the study consists of face-to-face survey interviews with 15 enterprises representing the agricultural equipment and machinery manufacturing sector in Aydın province Söke district and the technicians/technicians, engineers and employees responsible for these enterprises. As a result of the information obtained from the answers to the survey questions, proportional evaluations were made and interpreted on the basis of the enterprise. Results: Business structures and production departments, machining types and welding methods, occupational health and safety information, work accident and occupational disease information, and the place where the accident occurred and the way it occurred, the type of injury and regions. Conclusion: As a result of this research; In the district of Söke, it has been determined that the manufacturers of agricultural equipment and machinery comply with the occupational health and safety rules in general, and as a result, there has been a decrease in work accidents and occupational diseases in recent years. In addition, it has been determined that there are no fatal work accidents in recent years and that the accidents that occur are generally caused by human error and small hand, arm, leg injuries. In addition, it has been determined that by creating a conscious awareness of the employees with regular education and training, their perception levels increase and preventive measures are taken against work accidents and occupational diseases accordingly.