Ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin beslenmeye yönelik alışkanlık, tutum ve davranışları ile besin etiketlerinde yer alan bilgileri kullanma durumları
Nutritional habits, attitudes and behaviors of secondary school 6th grade students and their use of information on food labels
  1. Tez No: 929674
  2. Yazar: HÜLYA DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları, tutum ve davranışları ile günlük besin alışverişlerinde besin etiketlerini kullanma durumlarını belirlemektir. Çalışmada, öğrencilerin beslenme alışkanlıklarının ve besin etiketlerinde yer alan bilgilerin kullanım durumlarının cinsiyet, ailedeki birey sayısı ve ebeveynlerin eğitim düzeyi gibi demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma, nicel araştırma desenlerinden biri olan kesitsel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma grubu, Aydın ili Söke ilçesindeki iki ortaokulda öğrenim gören toplam 276 öğrenciden oluşmuştur. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Beslenme Alışkanlık, Tutum ve Davranış Anketi”ile“Besin Etiketi Kullanma Durumu Anketi”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada kullanılan veriler Ki-kare testi ile analiz edilmiştir. Bulgular, öğrencilerin beslenme alışkanlıkları ve besin etiketi kullanma eğilimlerinde anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin önemli bir kısmının kahvaltı öğününü sıklıkla atladığı belirlenmiştir. Erkek öğrencilerin fast food tüketim oranlarının daha yüksek olduğu, kız öğrencilerin ise sağlıklı yiyecek tercihlerine daha fazla yöneldiği görülmüştür. Ebeveynlerin eğitim düzeyinin öğrencilerin beslenme bilinci üzerinde olumlu bir etkisi olduğu saptanmıştır. Özellikle ailelerin eğitim düzeyinin yüksek olduğu gruplarda besin etiketi kullanımına daha fazla dikkat edildiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, öğrencilere yönelik beslenme bilincini artırıcı eğitim programlarının geliştirilmesine yönelik önemli veriler sunmaktadır. Sağlıklı beslenmenin bireysel bir alışkanlık olmanın ötesinde, toplumsal sağlık açısından da kritik bir öneme sahip olduğu bir kez daha anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the nutritional habits, attitudes and behaviors of 6th grade middle school students and their use of food labels in daily food shopping. The study examined whether the nutritional habits of the students and the use of the information on food labels differed according to demographic variables such as gender, number of family members and parents' level of education. The study was conducted using the cross-sectional survey model, one of the quantitative research designs. The study group consisted of a total of 276 students studying in two secondary schools in the Söke district of Aydın province. Data were collected through the“Personal Information Form”,“Nutrition Habit, Attitude and Behavior Survey”and“Nutrition Label Usage Status Survey”. The data used in the study were analyzed with the Chi-square test. The findings showed that there were significant differences in the students' nutritional habits and tendency to use food labels. It was determined that a significant portion of the students frequently skipped breakfast. It was observed that male students had higher fast food consumption rates, while female students tended to prefer healthier food choices. It has been determined that the level of education of parents has a positive effect on the nutritional awareness of students. It has been determined that more attention is paid to the use of nutritional labels, especially in groups where the level of education of families is high. In conclusion, this study provides important data for the development of educational programs that increase nutritional awareness for students. It has been understood once again that healthy nutrition is not only an individual habit, but also has critical importance in terms of social health.