Helikopter için eklemeli imalat ile Ti6Al4V dişli üretimi ve ardıl işlemlerin etkisinin araştırılması
Production of Ti6Al4V gear by additive manufacturing for helicopter and investigation of the effect of post-processing
- Tez No: 682720
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Eklemeli imalat ile Ti6Al4V malzemeden üretilmiş dişli parçasının araştırıldığı bu tezde, dişli parçaların mekanik ve mikroyapı özellikleri incelenmiştir. Mekanik özellikleri tespit etmek amacıyla ardıl işlem kombinasyonunun uygulandığı numunelere çekme, yorulma, mikrosertlik ve darbe deneyleri gerçekleştirilmiştir. Ardıl işlemlerin sonuçlarını yorumlayabilmek için SEM, XRD ve EDS analizleri yapılmıştır. Ardıl işlem olarak sıcak izostatik pres (HIP) ve nitrürleme işlemleri belirlenmiştir. Kupon seviyesinde gerçekleştirilen deney sonuçları incelendiğinde, HIP işleminin yorulma deneyinde %31 oranında yorulma ömrünü arttırdığı, nitrürleme işleminin mikrosertlik deneyinde %47 oranında sertlik artışı sağladığı gözlemlenmiştir. Kupon seviyesinde yapılan mekanik deney sonuçlarından yola çıkılarak dişli parçaya HIP işlemi yapılmıştır. Sadece işlenmiş ve HIP işlemi yapılmış dişli parçalara yapılan tek dişten eğme yorulma testi sonuçları incelendiğinde, parçaların yorulma ömürlerinde kayda değer bir fark gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the gear part made of Ti6Al4V material by additive manufacturing was investigated, the mechanical and microstructural properties of gear parts were analyzed. In order to determine the mechanical properties, tensile, fatigue, microhardness and impact tests were carried out on the samples to which the post-process combination was applied. SEM, XRD and EDS analyzes were performed to interpret the results of the post-processes. Hot isostatic press (HIP) and nitriding processes were determined as post-processes. When the test results performed at the coupon level were examined, it was observed that the HIP process increased the fatigue life by 31% in the fatigue test, and the nitriding process increased the hardness by 47% in the microhardness test. Based on the mechanical test results at the coupon level, the HIP process was performed on the gear part. When the results of the single tooth bending fatigue test performed only machined and HIPed gear parts were examined, no significant difference was observed in the fatigue life of the parts.