Akdeniz Üniversitesi kampüsünün bitki sosyolojisi ve ekolojisi yönünden bir botanik bahçesi kurulması amacına yönelik olarak incelenmesi ve haritalanması
Investigation and mapping of the flora of Akdeniz University campus area from plant sociology and ecology viewpoint to establish an university botanical garden
  1. Tez No: 682721
  2. Yazar: ORHAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖKCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada, Akdeniz Üniversitesi kampüs alanında doğal yayılış gösteren bitki türlerinin dağılışı ve sıklığı çalışılmış, Braun-Blanquet (1964) metoduu kullanılarak altı çeşit bitki topluluğu belirlenmiştir. Bunlar sırası ile I- Quercus coccijfera Topluluğu, II- Nerium oleander-Myrtus communis Topluluğu, III-Sarcopoterium spinosum Topluluğu, IV- Inula viscosa Topluluğu, V- Verbascum sinuatum var. adenosepalum Topluluğu ve VI- Coridothymus capitatus Topluluğu'dur. Söz konusu toplulukların kampüs alanındaki yayılışları belirlenerek, kampüsün vejetasyon haritası çıkarılmıştır. Topluluklarda toplam 418 bitki türü ve alt türü tespit edilmiştir. Bunlardan altısı sadece Antalya'ya has olmak üzere toplam 30'u endemiktir.
Özet (Çeviri)
In this study, the distribution and frequency of plant species naturally growing at Akdeniz (Mediterranean) University campus area has been studied. Six different plant communities has been identified, using Braun-Blanquet (1964) methods. These communitics are as follows: I. Quercus coccifera community, II. Nerium oleander-Myrtus communis community, III. Sarcopoterium spinosum community, IV. Inula viscosa community, V. Verbascum sinuatum var. adenosepalum community, VI. Coridothymus capitatus community. The distribution of these communities on the campus area has been determined and a vegetation map of the campus has been prepared. In these communities total of 418 plant has been identified. Of these, 30 plant species are endemic, 6 of which are unique and found only in Antalya.