Prostat kanseri tanısıyla radikal prostatektomi yapılmış hastalarda postoperatif biyokimyasal (PSA) nüksü saptamada nötrofil lenfosit oranı, platelet lenfosit oranı ve monosit lenfosit oranının diyagnostik önemi
Diagnosis of neutrophil lymphocyte ratio, platelet lymphocyte ratio and monosite lymphocyte ratio in detection of postoperative biochemical (PSA) recurrence in patients due to radical prostatectomy for prostate cancer diagnosis
- Tez No: 682796
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ODABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Prostat spesifik antijen (PSA) kansere değil, organa spesifik bir antijendir. Son yıllarda malign durumlarda gündeme gelen sistemik inflamatuar belirteçler (SIB) sıklıkla kullanılmaktadır. Prostat kanseri için de bu inflamatuar süreç etyolojide ve patogenezde tartışılmaktadır. Biz bu tez çalışmasında PK nedeniyle radikal prostatektomi olmuş hastalarda bu inflamatuar belirteçlerin PSA nüksünü öngörmedeki diyagnostik önemini araştırdık. Gereç ve Yöntem: 18 Şubat 2019-26 Haziran 2020 tarihleri arasında radikal prostatektomi olmuş hastalar postoperatif biyokimyasal nüks gelişen ve gelişmeyen hastalar olarak iki gruba ayrıldı ve bu gruplar Gleason skor 6,7 ve Gleason skor 8-10 olmak üzere iki alt gruba ayrıldı. Diğer taraftan aynı hasta grubu patolojik evre T2c'nin altı ve T2c ve üzeri olarak yine iki alt gruba ayrıldı. Bu gruplarda preoperatif ve postoperatif 3. ay NLR, PLR ve MLR değerleri karşılaştırılarak nüksü öngörmedeki önemi araştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza radikal prostatektomi yapılmış, post-operatif en az 12, en uzun 27 ay süreyle takip edilmiş 315 hasta dahil edildi. Tüm hastaların ortalama yaşı 64,25 olarak bulundu. Takiplerde bakılan PSA değerlerine göre 270 hastada biyokimyasal nüks gelişmezken, 45 hastada nüks saptanmıştı. 280 hastanın patolojisi Gleason 6 veya 7 idi. Bu hastalar da kendi aralarında nüks gerçekleşen ve gerçekleşmeyen olarak 2 alt gruba ayrıldı. Nüks gerçekleşen alt grupta, pre-op MLR değerleri 0,21 ± 0,06, post-op 3. Aydaki MLR değerleri 0,29 ± 0,15 olarak bulundu. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0,02). Nüks gerçekleşen alt grupta, pre-op PLR değerleri 125,54 ± 50,68, post-op 3. Aydaki PLR değerleri 160,18 ± 82,41 olarak bulundu. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0,03). 49 hastanın patolojisi ise Gleason 8, 9 veya 10 idi. Bu hastalar da kendi aralarında nüks gerçekleşen ve gerçekleşmeyen olarak 2 alt gruba ayrıldı. Nüks gerçekleşen Gleason 8-10 arası Prostat kanserli alt grupta, pre-op NLR değerleri 1,94 ± 0,63, post-op 3. Aydaki NLR değerleri 2,62 ± 1,26 olarak bulundu. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0,039). Nüks gerçekleşen alt grupta, pre-op PLR değerleri 114,85 ± 41,39, post-op 3. Aydaki PLR değerleri 159,46 ± 77,05 olarak bulundu. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0,042). Nüks gerçekleşmeyen hastalarda ise anlamlı değişim tespit edilmedi. RRP spesmen patolojileri evreleme açısından değerlendirildiğinde, 56 hastanın patolojik evrelemesi T2c'nin altında idi. Bu hastalar da kendi aralarında nüks gerçekleşen ve gerçekleşmeyen olarak 2 alt gruba ayrıldı. Nüks gerçekleşen ve gerçekleşmeyen alt grupta, pre-op NLR, PLR ve MLR değerleri ile post-op 3. Aydaki NLR, PLR ve MLR değerleri karşılaştırıldı. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. RRP spesmen patolojik evreleri T2c ve üzerinde olan 259 hasta nüks gerçekleşen ve gerçekleşmeyen olarak 2 alt gruba ayrıldı. Nüks gerçekleşen evre T2c ve üzeri prostat kanserli alt grupta, pre-op NLR değerleri 2,05 ± 0,73, post-op 3. Aydaki NLR değerleri 2,57 ± 1,14 olarak bulundu. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0,026). Yine bu alt grupta, pre-op PLR değerleri 120,98 ± 46,41, post- op 3. Aydaki PLR değerleri 163,11 ± 79,2 olarak bulundu. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0,002). Nüks gerçekleşen bu alt grupta MLR değerlerine bakıldığında, pre-op MLR değerleri 0,2 ± 0,06, post-op 3. Aydaki MLR değerleri 0,29 ± 0,15 olarak bulundu. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0,001). Sonuç: Biyokimyasal nüksün öngörülmesi adına NLR, PLR ve MLR'nin preoperatif ve postoperatif 3. ay değerleri karşılaştırıldı. Gleason 8-10 ve patolojik evre T2c ve üzeri nükslü hastalarda NLR ve PLR için anlamlı yükseliş tespit edildi. Gleason 6 ve 7 nükslü hastalar için ise MLR'nin anlamlı yükselişi tespit edildi. Bu sonuçlar çerçevesinde yüksek Gleason skorlu ve patolojik evreli hastalar için biyokimyasal nüksün öngörülmesinde NLR ve PLR'nin kullanılabileceği, düşük Gleason skorunda ise MLR'nin kullanılabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Prostate-specific antigen (PSA) is an organ-specific antigen, not cancer. Systemic inflammatory markers (SIB), which have been on the agenda in malignant conditions in recent years, are frequently used. This inflammatory process is also discussed in the etiology and pathogenesis for prostate cancer. In this thesis, we investigated the diagnostic importance of these inflammatory markers in predicting PSA recurrence in patients who had undergone radical prostatectomy for PC. Materials and Methods: Patients who had radical prostatectomy between February 18, 2019 and June 26, 2020 were divided into two groups as patients with and without postoperative biochemical recurrence, and these groups were divided into two subgroups as Gleason score 6,7 and Gleason score 8-10. On the other hand, the same patient group was again divided into two subgroups as pathological stage below T2c and T2c and above. Preoperative and postoperative 3rd month NLR, PLR and MLR values were compared in these groups and their importance in predicting recurrence was investigated. Results: Our study included 315 patients who underwent radical prostatectomy and were followed up for a minimum of 12 months and a maximum of 27 months postoperatively. The mean age of all patients was found to be 64.25. According to the PSA values measured during the follow-ups, biochemical recurrence did not develop in 270 patients, while recurrence was detected in 45 patients. The pathology of 280 patients was Gleason 6 or 7. These patients were also divided into 2 subgroups as recurrence and non-recurrence among themselves. In the relapsed subgroup, the pre-op MLR values were 0.21 ± 0.06, and the MLR values at the post-op 3rd month were 0.29 ± 0.15. The difference was statistically significant (p=0.02). In the relapsed subgroup, pre-op PLR values were 125.54 ± 50.68, and PLR values at the post-op 3rd month were 160.18 ± 82.41. The difference was statistically significant (p=0.03). Pathology of 49 patients was Gleason 8, 9 or 10. These patients were also divided into 2 subgroups as recurrence and non-recurrence among themselves. In the relapsed Gleason 8-10 prostate cancer subgroup, pre-op NLR values were 1.94 ± 0.63, and NLR values at post-op 3 months were 2.62 ± 1.26. The difference was statistically significant (p=0.039). In the relapsed subgroup, pre-op PLR values were 114.85 ± 41.39, and PLR values at the post-op 3rd month were 159.46 ± 77.05. The difference was statistically significant (p=0.042). No significant change was detected in patients who did not relapse. When the RRP specimen pathologies were evaluated in terms of staging, the pathological staging of 56 patients was below T2c. These patients were also divided into 2 subgroups as recurrence and non-recurrence among themselves. In the subgroup with and without relapse, pre-op NLR, PLR and MLR values were compared with the NLR, PLR and MLR values at the post-op 3rd month. The difference was not statistically significant. 259 patients with RRP specimen pathological stages T2c and above were divided into 2 subgroups as relapsed and non-recurred. In the subgroup with relapsed stage T2c and above prostate cancer, pre-op NLR values were found to be 2.05 ± 0.73, and NLR values at post-op 3rd month were 2.57 ± 1.14. The difference was statistically significant (p=0.026). Again in this subgroup, pre-op PLR values were found to be 120.98 ± 46.41, and PLR values at the post-op 3rd month were 163.11 ± 79.2. The difference was statistically significant (p=0.002). When the MLR values in this relapsed subgroup were examined, the pre-op MLR values were found to be 0.2 ± 0.06, and the MLR values at the post-op 3rd month were found to be 0.29 ± 0.15. The difference was statistically significant (p=0.001). Conclusion: Preoperative and postoperative 3rd month values of NLR, PLR and MLR were compared to predict biochemical recurrence. A significant increase was detected for NLR and PLR in patients with relapse of Gleason 8-10 and pathological stage T2c and above. For patients with Gleason 6 and 7 relapses, a significant increase in MLR was detected. Within the framework of these results, it was thought that NLR and PLR could be used in the prediction of biochemical recurrence for patients with high Gleason scores and pathological stages, and MLR could be used in low Gleason scores.