Lokal ileri meme kanserinde evreleme FDG PET/BT'de metabolik aksiller tümör yükünün ve primer tümör metabolik parametreleri ile ilişkisinin neoadjuvan kemoterapi yanıtını öngörmedeki değeri
The value of metabolic axillary tumor burden and its relationship with primary tumor metabolic parameters for prediction of the neoadjuvan chemotherapy response in locally advanced breast cancer staging FDG pet/CT
- Tez No: 682808
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN UÇMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Lokal ileri meme kanserinde, başlangıç evreleme FDG/PET'de primer tümör ve aksiller nodal metabolik parametrelerin ilişkisinin, neoadjuvan tedavi yanıtını öngörücülüğünü araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, lokal ileri meme kanseri tanısı ile evreleme FDG PET/BT görüntülemesi mevcut hastalar dahil edildi. Hastaların yaş, menopozal durum, histopatoloji ve immunohistokimyasal verileri kaydedildi. Neoadjuvan tedavi sonrası operasyon patolojilerine göre RCB 0-1-2 olanlar ''Tedavi yanıtlı'' RCB 3 olanlar ''Tedavi yanıtsız'' olarak gruplandırıldı (RCB: Residual Cancer Burden). FDG PET/BT görüntülerinde tümör (T) ve aksiller nodal (N) metabolik parametreleri (SUV, MTV, TLG) ayrı ayrı elde edildi. Veriler kendi aralarında oranlanarak tümöral-nodal heterojenite verileri elde edildi. Gruplar arasındaki metabolik parametrelerin karşılaştırılması, SPSS 25.0 yazılımında bağımsız gruplar arasında T testi ve Mann-Whitney U testi ile yapıldı. İstatistiksel anlamlı fark izlenen verilerden cut-off değerleri ve ROC eğrileri elde edildi. İstatistiksel anlam p0.05). Karşılaştırılan metabolik parametrelerden Tsuvmean, Nsuvmax, Nsuvpeak ve Nsuvmean yanıtlılar lehine yüksek olmak üzere ve (Tsuvmax/Tsuvpeak) / (Nsuvmax/Nsuvpeak), (Tsuvmax/Tsuvmean) / (Nsuvmax/Nsuvmean), (Tsuvpeak/Tsuvmean) / (Nsuvpeak/Nsuvmean) ise yanıtsızlar lehine yüksek olmak üzere iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the potential of the relationship of primary tumor and axillary nodal metabolic parameters to predict neoadjuvant therapy response in locally advanced breast cancer, in initial staging FDG PET/CT. Materials and Methods: Patients with locally advanced breast cancer staging and FDG PET/CT imaging were included in the study. Age, menopausal status, histopathology and immunohistochemical data of the patients were recorded. According to the post-operative pathologies after neoadjuvant therapy, RCB 0-1-2 patients were grouped as“Responder”and RCB 3 patients were grouped as“Non-responder”(RCB: Residual Cancer Burden). Tumor and axillary nodal metabolic parameters (SUV, MTV, TLG) were obtained separately on FDG PET/CT images. Tumoral-nodal heterogeneity data were measured by dividing the data among themselves. Comparison of metabolic parameters between groups was done with SPSS 25.0 software independent groups T test and Mann-Whitney U test. Cut-off values and ROC curves were obtained from the data with statistically significant differences. Statistical significance was accepted as p0.05).