Preterm prematür membran rüptürü klinik skorlama sistemi(PPMRKSS)nin perinatal prognozu öngörmedeki rolü
The role of pretem premature membrane rupture (PPROM) clinical scoring system in predicting perinatal prognosis
  1. Tez No: 990233
  2. Yazar: NECLA YILDIRIM ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAKAN TANAÇAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalı Perinatoloji polikliniğine başvurmuş olan preterm prematür membran rüptürü (PPROM )vakalarında prognozu öngermek açısından klinik skorlama sistemi içerisinde bakılan maternal ve fetal parametreler değerlendirilerek bunların perinatal prognozu öngörmedeki rolünün değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu prospektif kohort çalışmasına 1 Şubat 2024 ve 1 Ağustos 2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalı Perinatoloji Kliniği'ne başvurmuş olan 28-36+6hafta arası PPROM tanısı alan gebeler dahil edilmiştir. Hariç tutulma ve dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 153 hasta çalışmaya dahil edilmiştir.Bebeği YDYBÜ'ye giden 101 hasta ile bebeği YDYBÜ ye gitmeyen 52 hasta karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada PPROM prognozunu öngörmede yeni bir skorlama sistemi olan Preterm Prematür Membran Rüptürü Klinik Skorlama Sistemi (PPMRKSS) geliştirilmiştir.Bu skorlama sistemi içerisinde yer alan parametreler şu şekildedir: Hastanın demografik özelliklerinde yaş,gebelik yaşı(>34.hafta(0 puan) 32-34.hafta(1 puan) 28-32.hafta(2 puan),eşlik eden maternal obstetrik komplikasyon varlığı(gestasyonel diyabet,gestasyonal hipertansiyon,preeklampsi,kolestaz,fetal büyüme kısıtlılığı, preterm eylem tehdidi) (Yok(0 puan) 1 tane var(1 puan) >1 den fazla var(2 puan)),önceki gebelikte preterm doğum öyküsü(Yok(0 puan) Var(1 puan) ),gravida,parite,sigara kullanımı(Yok (0 puan) Var(1puan)) bakılarak puanlandırılmıştır.Klinik değerlerinde hastaneye ilk başvuru anındaki beyaz küre değeri(<18.000x109/L(0 puan) 18.000-24.000x109/L( (1 puan) >24.000x109/L((2 puan)), hastaneye ilk başvuru anındaki C-reaktif Protein Değeri(0-4 arası g/L(0 puan) 4-10 arası g/L (1 puan) >10 g/L (2 puan)),en derin tek cep uzunluğu(<20 mm (1 puan) 20-80mm(0 puan))bakılarak puanlandırılmıştır.Yenidoğan değerlendirmesi olarak Yenidoğan ağırlığı,Apgar skoru,Doğum haftası,membran rüptürü sonrası latent süre,Koryoamniyonit gelişme durumu,Doğum sonrası yenidoğan yoğunbakım ünitesine gitme durumu,Neonatal enfeksiyon (pnömoni,sepsis,respiratuar distres sendromu) gelişme durumuna bakılmıştır. Bu skorlama sistemi kullanılarak YDYBÜ ye giden ve gitmeyen PPROM vakaları arasında klinik özellikler, PPMRKSS skoru, doğum sonuçları ve prognoz karşılaştırılmıştır. Yapılan skorlama sistemi ile YDYBÜ ye gidişi öngörmek için ROC analizi yapılmıştır. YDYBÜ ye gidişi öngörmede gestasyonel hafta, PPMRKSS skoru,doğum ağırlığına bakılarak tek değişkenli ve çok değişkenli lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS versiyon 23.0 (IBM, New York, ABD) programı kullanılmış, p<0,05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. YDYBÜ ye giden hastalarda PPMRKSS skoru istatistiksel olarak belirgin olarak daha yüksek bulunmuştur (2 vs 4,p<0.001). YDYBÜ ye giden hastalarda doğum ağırlığı istatistiksel olarak belirgin olarak daha düşük bulunmuştur (2120gr vs 2447.5gr,p<0.001). YDYBÜ ye giden hastalarda doğum haftası istatistiksel olarak belirgin olarak daha düşük bulunmuştur (33 vs 35,p<0.001). Tek değişkenli lojistik regresyon analizinde PPMRKSS skoru (2.1,p<0.001),doğum haftası(0.28,p<0.001),doğum kilosu(0.99,p<0.001) anlamlı bulunurken çok değişkenli analizde sadece doğum haftası(0.36,p<0.001) anlamlı bulunmuştur. Değerlendirilen PPROM Klinik Skorlama Sisteminin YDYBÜ ye gitmeyi öngörmede faydası olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the maternal and fetal parameters included in a clinical scoring system used for prognostic prediction in cases of preterm premature rupture of membranes (PPROM) who presented to the Department of Perinatology, Ankara Bilkent City Hospital, and to assess the role of these parameters in predicting perinatal outcomes. This prospective cohort study included pregnant women between 28 and 36+6 weeks of gestation who were diagnosed with PPROM and admitted to the Perinatology Clinic of the Department of Obstetrics and Gynecology at Ankara Bilkent City Hospital between February 1, 2024, and August 1, 2024. A total of 153 patients who met the inclusion and exclusion criteria were enrolled. The study group consisted of 101 neonates admitted to the NICU, while the control group included 52 neonates who remained with their mothers postnatally. In this study, a new scoring system, the Preterm Premature Rupture Clinical Scoring System (PPMRKSS), was developed to predict the prognosis of PPROM cases. The parameters included in this scoring system were as follows: The patient's demographic characteristics were scored based on the following variables: maternal age; gestational age (>34 weeks = 0 points, 32–34 weeks = 1 point, 28–32 weeks = 2 points); presence of concomitant maternal obstetric complications (gestational diabetes, gestational hypertension, preeclampsia, cholestasis, fetal growth restriction, threatened preterm labor) (none = 0 points, one = 1 point, more than one = 2 points); history of preterm birth in a previous pregnancy (none = 0 points, present = 1 point); gravida; parity; and smoking status (non-smoker = 0 points, smoker = 1 point). Clinical parameters at hospital admission included white blood cell count (<18,000 ×10⁹/L = 0 points, 18,000–24,000 ×10⁹/L = 1 point, >24,000 ×10⁹/L = 2 points); C-reactive protein level (0–4 g/L = 0 points, 4–10 g/L = 1 point, >10 g/L = 2 points); and the deepest vertical pocket (<20 mm = 1 point, 20–80 mm = 0 points). Neonatal outcomes assessed were birth weight, Apgar scores, gestational age at delivery, latency period after membrane rupture, development of chorioamnionitis, need for admission to the neonatal intensive care unit, and occurrence of neonatal infections (pneumonia, sepsis, respiratory distress syndrome). Using this scoring system, the clinical characteristics, PPMRKSS scores, delivery outcomes, and prognosis were compared between PPROM cases with and without neonatal intensive care unit (NICU) admission. A receiver operating characteristic (ROC) curve analysis was performed to evaluate the ability of the scoring system to predict NICU admission. In addition, univariate and multivariate logistic regression analyses were conducted to determine the predictive value of gestational age, PPMRKSS score, and birth weight for NICU admission. All data were analyzed using SPSS software version 23.0 (IBM Corp., New York, USA), and a p value of <0.05 was considered statistically significant. Results: The PPMRKSS score was found to be significantly higher in patients who required neonatal intensive care unit (NICU) admission compared to those who did not (median: 4 vs. 2, p < 0.001). The birth weight was significantly lower in the NICU admission group (2120 g vs. 2447.5 g, p < 0.001). Similarly, the gestational age at delivery was significantly lower among patients who required NICU admission (33 weeks vs. 35 weeks, p < 0.001). In univariate logistic regression analysis, the PPMRKSS score (OR = 2.1, p < 0.001), gestational age (OR = 0.28, p < 0.001), and birth weight (OR = 0.99, p < 0.001) were identified as significant predictors of NICU admission, whereas in multivariate analysis, only gestational age (OR = 0.36, p < 0.001) remained statistically significant. The findings of this study suggest that the Preterm Premature Rupture Clinical Scoring System (PPMRKSS) may be a useful tool in predicting neonatal intensive care unit (NICU) admission among patients with PPROM.