Acil servise başvuran inme şüphesi olan hastalarda tekrarlayan difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin tanıya katkısının araştırılması
In patients with suspected stroke applying to the emergency departmentrepeat diffusion weighted magnetic resonanceinvestigation of the contribution of imaging to diagnosis
- Tez No: 682820
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KATIRCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: İskemik inmede birinci seçenek görüntüleme difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin (DAMRG) yanlış negatiflik oranları düşük olarak görünse de erken tedavinin önemli olduğu iskemik inme tablosunda morbidite ve mortalite üzerinde anlamlı etkileri bulunmaktadır. Biz bu çalışma ile erişkin acil servisine inme semptom ve bulguları ile başvuran ve DAMRG uygulanan hastalarda yanlış negatiflik oranlarını, yanlış negatifliği etkileyen faktörleri ve bu bulguların hasta yönetimine etkilerini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Retrospektif olarak planlanan çalışmamızda Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi erişkin acil servisine 01.01.2013-31.08.2019 tarihleri arasında iskemi kliniği ile başvuran 18 yaş üzeri hastalardan ilk DAMRG'de herhangi bir iskemi saptanmayıp 72 saat içerinde tekrar DAMRG çekilmiş hastalar tespit edilerek çalışmaya dâhil edildi. Hastaların demografik ve klinik verileri, Glasgow Koma Skorları, laboratuvar parametreleri ve DAMRG bulguları kaydedildi. Aynı zamanda hastaların 6 aylık ve 1 yıllık mortalitelerine de bakıldı. Veriler IBM SPSS 20.0 programı ile analiz edildi. BULGULAR: Çalışmaya dâhil edilen 115 hastanın 27'sinde (%23.5) kontrol DMRG'de iskemik inme saptandı. Hastalardan 14'ünün (%12.2) anterior infarktı varken, 11'inin (%9.6) posterior infarktı vardı. Kontrol DAMRG'lerinde iskemi saptanan pozitif grupta negatif gruba göre Diabetus Mellitus ve atrial fibrilasyon sıklığı anlamlı bir şekilde yüksekti. Lateralizan bulgu, konuşma güçlüğü olması ve hastaların seri muayenelerinde kötüleşme olması kontrol DAMRG'de pozitiflik ile en çok ilişkili bulgular olarak saptandı. SONUÇ: Literatüre bakıldığında özellikle vurgulanan posterior infarktlarda yalancı negatiflik riskine karşılık anterior iskemilerde de yalancı negatiflik olasılığının azımsanamayacak düzeyde olduğunu gösterdik. Özellikle klinik olarak kötüleşmesi olan hastalarda ve lateralizan defisiti devam eden hastalarda kontrol DMRG çekilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Bu konu ile ilgili daha fazla hasta sayısı içeren çok merkezli çalışmaların yapılması gereklidir. ANAHTAR KELİMELER: Acil Tıp, İskemik İnme, Difüzyon Magnetik Rezonans Görüntüleme.
Özet (Çeviri)
AIM: Diffusion weighted magnetic resonance imaging (DWMRI) is the first-line imaging option in ischemic stroke and its sentivity and specificity are quite high. With this study, we aimed to investigate the false negativity rates, factors affecting false negativity and the effects of these findings on patient management in patients. MATERIALS AND METHODS: 115 patients were included in our study, which was planned retrospectively. Patients over the age of 18 who presented with symptoms and signs of ischemia, who were found to be negative for the first DWMRI and who received a control DWMRI within 72 hours were included in the study. Demographic data, clinical findings, Glasgow Coma Scale, laboratory parameters and DWMRI findings were recorded. At the same time, the 6-month and 1-year mortality were also evaluated. The data were analyzed with IBM SPSS 20.0 program. RESULTS: Ischemic stroke was found in control DWMRI in 27 (23.5%) of 115 patients included in the study. While 14 of the patients (12.2%) had anterior infarction, 11 (9.6%) had posterior infarction. The frequency of diabetes mellitus and atrial fibrillation was significantly higher in the positive group with ischemia detected in control DWMRI's compared to the negative group. Lateralizing finding, difficulty in speaking and worsening in serial examinations of the patients were found to be the most related findings with positivity in control DWMRI. CONCLUSION: We have shown that unlike posterior infarcts, which are particularly emphasized in terms of false negativity in the literature, the false negativity rate may be high in anterior infarcts. We believe that control DWMRI should be performed especially in patients with clinical worsening and in patients with persistent lateralizing deficits. It is necessary to conduct multi-center studies involving more patients on this subject. KEYWORDS: Emergency Medicine, Diffusion magnetic resonance imaging, Ischemic stroke.