İlişki kalitesinin müşteri bağlılığı üzerine etkisi: Libya örneği
The effect of relationship quality on customer loyalty: Case of Libya
  1. Tez No: 682842
  2. Yazar: ALI MOHAMED ABDALLAH ZAGAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde teknolojik olarak ilerlemenin en hızlı yaşandığı sektörlerden birisi de GSM sektörüdür. GSM sektörünün değerinin anlaşılmasıyla sektöre yapılan yatırımlarda ciddi bir artış yaşanmaktadır. GSM sektörünün Libya ekonomisindeki önemi, ekonomik faydalar, istihdam gibi birçok katkı nedeniyle her geçen gün artmaktadır. Bu katkının devam edebilmesi için sunulan ürün ve hizmetlerin kalitesinin artırılması, müşterilerin beklentilerinin karşılanması ve değişen insani ihtiyaçlara ayak uydurulması için ilişkinin kalitesinin yükseltilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada tüketicilerin, Libya'da faaliyet gösteren cep telefonu operatörlerinin (GSM) ilişki kalitesine yönelik algılarının bağlılıkları üzerindeki etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca tüketicilerin ilişki kalitesine yönelik algıları ile bağlılıklarının demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğinin de belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ilişki kalitesi boyutlarından güven, yardımseverlik, duygusal bağlılık ve memnuniyetin müşteri bağlılığı üzerinde pozitif yönlü anlamlı bir etkisinin olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: İlişki kalitesi, müşteri bağlılığı, GSM sektörü
Özet (Çeviri)
One of the sectors with the fastest technological progress in developed and developing countries is the GSM sector. With the understanding of the value of the GSM sector, there is a serious increase in investments in this sector. The importance of the GSM sector for the Libyan economy is increasing day by day due to the many contributions it brings to the country such as economic income and employment. In order for this contribution to continue, the quality of the relationship should be increased in order to increase the quality of the products and services offered, to meet the expectations of the customers and to keep up with the changing human needs. In this study, it was tried to determine the effect of consumers' perception of the relationship quality of mobile operators (GSM) operating in Libya on their commitment. In addition, it was aimed to determine whether consumers' perceptions of relationship quality and their commitment differ according to their demographic characteristics. According to the results of the research, it was determined that trust, helpfulness, emotional commitment and satisfaction, which are among the dimensions of relationship quality, have a positive significant effect on customer loyalty. KEYWORDS: Relationship Quality, Customer Loyalty, GSM sector