Maurice Ravel ve izlenimcilik akımı:'Pavane for a Dead Princess' adlı eser örneği
Maurice Ravel and impressionism sample of: 'Pavane for a Dead Princess'
- Tez No: 682865
- Danışmanlar: PROF. AYŞE SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, İzlenimcilik akımı, Fransız besteci Maurice Ravel'in yaşamı, eserleri, bestecilik anlayışı ve“Pavane For A Dead Pri̇ncess”adlı eserinin analizine odaklanılmıştır. M. Ravel'in beste ve icra yönünden müzikal ifade biçimini öne çıkararak eserlerine farklı bir bakış açısı kazandırmak ve bu eserleri çalışacak icracılara bir kaynak oluşturmak bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Ayrıca araştırmaya konu olan eserin müzikal ve form açısından incelenmesi ile çalışmanın empresyonist piyanist repertuvarında bir rehber niteliği kazanması hedeflenmektedir. Araştırma, giriş, kavramsal çerçeve, yöntem, bulgular-yorumlar, ve sonuç kısımları ile çevrelenen dört ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın M. Ravel'in yaşamı ve eserlerinin anlatıldığı bölümünde; Paris Konservatuvarı'nda eğitim gördüğü dönem ve piyanist olarak başlayıp giderek besteciliğe yönelmiş olan müzik yaşantısı detaylı olarak incelenmiştir. M. Ravel'in bestecilik anlayışının teknik ve estetik özelliklerinin incelendiği bölümde besteci ile somut ve doğrudan bir ilişki kurulabilmesi hedeflendiğinden, diğer eserlerinden de örneklere yer verilmiştir. Araştırmanın dördüncü bölümünde Maurice Ravel ve İzleni̇mci̇li̇k Akımı:“Pavane For A Dead Pri̇ncess”Adlı Eser Örneği̇", dönem ve müzikal özelliklerine göre ayrıntılı bir şekilde irdelenmiştir. Bununla birlikte bir eserin ortaya çıkma aşamasında arka plan niteliği taşıyan yazılış öyküsünün ardından, Pavane'ın eser analizi yapılmış ve bu analiz, nota örnekleri ile desteklenmiş, ardından sonuç bölümüne geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Impressionism, French composer Maurice Ravel;s life, pieces, compositional approach and“Pavane For A Dead Princess”has focused on the analysis of his piece. The aim of this study is to bring a different perspective to M. Ravel;s works by highlighting musical expression in terms of composition and performance, and to create a resource for the performers who will study these piece. In addition, it is aimed that the work, which is the subject of the research, is examined in terms of musical and form, and that the piece will become a guide in the impressionist pianist repertoire. The research consists of four main parts, which are surrounded by introduction, conceptual framework, method, findings-interpretations, and conclusions. In the section of the study where M. Ravel;s life and piece are explained; The period when he was educated at the Paris Conservatory and his musical life, which started as a pianist and gradually turned to composition, were examined in detail. Since it is aimed to establish a concrete and direct relationship with the composer in the section where the technical and aesthetic features of M. Ravel understanding of composition are examined, examples of his other works are also included. In the fourth part of the research, Maurice Ravel and the Impressionism Movement: The Example of a Work Titled“Pavane For A Dead Prince”is examined in detail according to its period and musical features. However, after the writing story, which is a background in the emergence of a work, Pavane's work analysis was made and this analysis was supported by samples of musical notes, and then the conclusion part was passed.