Substation expansion planning in power networks with renewable energy generation
Yenilenebilir enerji üretimi entegre edilmiş elektrik şebekelerinde trafo merkezlerinin planlanması
- Tez No: 682879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yenilenebilir enerji üretiminin doğal davranış karakteristiğini ve sürekli değişen yük talebini betimleyen olasılıksal senaryoları içeren girdilerin oluşturulması güç sistemi planlama çalışmalarında önemli bir konu haline gelmiştir. Elektrik şebekelerinde trafo merkezlerinin tahsisi, hizmet alanlarının özelliklerini tanımlayan girdi parametrelerinin uygun şekilde modellenmesiyle elde edilebilir. Bu bağlamda, planlamacıların kullanabileceği bütçe miktarının ve güvenilir güç sistemleri için gerekli kaynakların birlikte gözetilmesi gereksinimi karar vericilerin farklı genişleme stratejileri arasında seçim yapmasını zorunlu kılmaktadır. Bu koşullar altında, yatırım planlarının maliyet ve sistem güvenilirliği arasındaki dengenin stokastik davranışlar gözetilerek sağlanması için uygun bir risk yönetimi stratejisi ile yapılması büyük önem taşımaktadır. Bu tezde, trafo merkez planlanması problemi karar verici tarafından alınan risk seviyesinden kaçınma miktarına göre oluşturulmuş farklı yatırım stratejileri göz önüne alınarak risk yönetimi çatısı altında ele alınmıştır. Bu bağlamda, çatı üstü fotovoltaik sistemlerinin ve yüklerin bir arada bulunduğu hizmet alanları, gündüz açık hava ve hatasız çalışma, gündüz kesikli koşullarda çalışma ve gece olmak üzere üç farklı durumda modellenmiştir ve bu hizmet alanları senaryo tabanlı bir yaklaşım kullanılarak karar vericinin risk-nötr ve riskten kaçınan yatırım stratejilerini seçtiği durumlardaki stokastik dinamik trafo merkezi tahsisi problemine entegre edilmiştir. Buna ek olarak, karar vericinin risk seven stratejisini seçtiği dağıtım trafo merkezlerinin planlanması problemi, bölgelerin farklı coğrafi konfigürasyonları ile karma tamsayılı doğrusal programlama çerçevesinde yaklaşık yığın modeller kullanılarak birleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A suitable probabilistic scenario set of load demand and natural characteristics of renewable energy is becoming a crucial issue in power system planning studies. The optimal planning of substation expansion is achievable through proper modeling of input parameters which describes the characteristics of the service areas. In that point, the disparity between the required resources for adequate and flexible power systems and the budget available to planners necessitates choosing between different expansion strategies. Under these circumstances, making investment plans with a convenient risk management strategy is crucial in order to maintain the balance between the cost and system adequacy. In this thesis, the SEP problem is handled from a risk management point of view by integrating different investment strategies. On the one hand, the co-existence of PV plants and the load in a service area under three different states such as daytime with clear-sky and no-fault, daytime with abnormal events, and nighttime are incorporated into the stochastic dynamic sub-transmission SEP, in which the decision-maker chooses the risk-neutral and risk-averse strategies, through systematic probabilistic scenario tree generation. The comparison between integrating inherent characteristics of PV plants with and without considering abnormal events into the optimization is performed to show the impact of a suitable probabilistic model on the dynamic nature of investment decisions. On the other hand, the distribution SEP problem in which the decision-maker chooses the risk-seeker strategy is merged with the different geographical configurations of the zones within a mixed-integer linear programming (MILP) framework by using approximate lumped models.