Development of decision making mechanism for energy transition between electric vehicles in parking lots considering vehicle to vehicle
Elektrikli araç park bölgelerinde araçlar arasında enerji aktarımı için karar verme mekanizmasının geliştirilmesi
  1. Tez No: 682930
  2. Yazar: HİLMİ CİHAN GÜLDORUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ERDİNÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ŞENGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda, karbon emisyonunun azaltılması konusunda toplumsal farkındalığın ve verilen teşviklerin arması ile içten yanmalı motorlu araçlardan elektrikli araçlara geçiş önemli ölçüde hızlanmıştır. Bu nedenle, elektrikli araçların sadece yük olarak dağıtım sistemine entegrasyonunun incelenmesi yanında aynı zamanda elektrikli araç bataryalarının araçtan şebekeye güç aktarımı, araçtan eve güç aktarımı, araçtan binaya güç aktarımı gibi servislerle şebekeye yardımcı servislerde, arbitraj ve rezerv işlemlerinde kullanılması akademi ve endüstrinin yoğun ilgisini çekmektedir. Ancak, elektrikli araç sahiplerinin bu servislere katılımının sağlanması için, bu servislerin elektrikli araçların konforuna olan etkisi en aza indirilmelidir. Bu tezde, ilk olarak araçtan şebekeye güç aktarımı ve pik yük kısıtlaması servislerinin şebekeden çekilen yük profiline ve elektrikli araç parklanma bölgesinde bulunan elektrikli araç kullanıcılarının konfor ihlallerine etkisi incelenmiştir. Sonrasında, elektrikli araç kullanıcılarının bu servislere katılımı konusunda konfor bozulması nedeniyle tereddüt etmemesi için araçlar arası enerji aktarımı ve fotovoltaik üretim kullanılarak elektrikli araçların karşılanamayan enerji ihtiyacını en aza indirgemeyi amaçlayan bir optimizasyon modeli oluşturulmuştur. Fotovoltaik üretim ve elektrikli araçların belirsizlikleri, uzun kısa süreli hafıza hücreleri temelli bir makine öğrenmesi modeli tasarlanarak gerçek verilerle birlikte yüksek doğrulukta dikkate alınmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, araçtan şebekeye güç aktarımı ve pik yük kısıtlanması servislerinin neden olduğu konfor bozulmasının araçlar arası güç aktarımı ve fotovoltaik üretim yardımıyla başarıyla azaltıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The transition from internal combustion engine vehicles to electric vehicles has accelerated significantly in recent years, owing to increased social awareness and incentives for reducing carbon emissions. As a result, in addition to examining the integration of electric vehicles into the distribution system as sole load, academia and industry have focused on the use of electric vehicle batteries in ancillary services to the grid, arbitrage, and reserve operations via services such as vehicle-to-grid, vehicle-to-home, and vehicle-to-building. However, the impact of these services on the comfort of electric vehicles should be minimized in order to encourage electric vehicle owners to participate in these services. In this thesis, firstly, the effect of vehicle-to-grid power transfer and peak load limitation services on the load profile drawn from the grid and on the comfort violations of the electric vehicle users in the electric vehicle parking lot are examined. Following that, an optimization model is developed with the aim of minimizing the unmet energy requirement of electric vehicles through energy transfer between vehicles and photovoltaic generation, so that electric vehicle users are not discouraged from participating in these services due to comfort violation. The uncertainties of photovoltaic production and electric vehicles are taken into account with high accuracy using real data by designing a machine learning model based on long short-term memory cells. Examining the results, it can be seen that comfort violations caused by vehicle-to-grid and peak load limitation services can be successfully mitigated through vehicle-to-vehicle and photovoltaic generation.