Çalışanlarda farklılıkların yönetimi ve örgütsel özdeşleşme ilişkisi
Management o f differences in employees and organizational identification relationship
  1. Tez No: 682976
  2. Yazar: SEHER ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE EBRU ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde uluslararası sınırların da ortadan kalkması ve özellikle bilgi iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin de yaygınlaşmasıyla küresel pazarda örgütlerin işgücündeki çeşitliliği artmış, farklı özelliklere sahip bireylerin bir arada çalışması kaçınılmaz olmuştur. Özellikle her alanda yaşanan teknolojik atılımlar“insan”unsurunu daha da çekici ve değerli hale getirmiştir. Bireysel ve kültürel farklılıkların uluslararası platformda önemli bir unsur ve rekabet avantajı sağlamada bir değer olarak kabul edilmesi, aynı zamanda bu çeşitliliğin iyi bir şekilde yönetilmesini de gerektirmektedir. Nitekim bireysel farklılıkların iyi yönetilmesi pek çok faydayı beraberinde getirerek çalışanlarda olumlu davranışların oluşmasını sağlamaktadır. Çalışanlarda olumlu davranışların oluşması bireyin örgütü ile özdeşleşmesine ve örgütün değerleriyle, inançlarıyla ve beklentileriyle uyumu yakalayabilmesine bağlıdır. Bu uyumun oluşması örgütsel amaçların gerçekleştirilmesini mümkün hale getirmektedir. Bu görüşler çerçevesinde çevrimiçi anket yöntemi ile gerçekleştirilen bu çalışmada, çalışanların farklılıkların yönetimine ilişkin algılarının belirlenmesi ve bu algının çalışanların örgütsel özdeşleşme düzeyine etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Elde edilen verilerin analiz edilmesiyle çalışanlarda farklılıkların yönetiminin örgütsel özdeşleşmelerini etkilediği görülmüştür. Ayrıca çalışanların sosyo-demografik özellikleri ile farklılıkların yönetimi algıları ve örgütsel özdeşleşme düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the disappearance of international borders and the spread of developments in information and communication technologies, the diversity of organizations in the workforce has increased in the global market, and it has become inevitable for individuals with different characteristics to work together. Especially the technological breakthroughs in every field have made the“human”element even more attractive and valuable. Accepting individual and cultural differences as an important element in the international platform and a value in providing competitive advantage also requires good management of this diversity. As a matter of fact, good management of individual differences brings many benefits and ensures the formation of positive behaviors in employees. The formation of positive behaviors in employees depends on the individual's identification with the organization and the ability to achieve harmony with the values, beliefs and expectations of the organization. The formation of this harmony makes it possible to achieve organizational goals. In this study, which was carried out with the online survey method within the framework of these views, it was aimed to determine the perceptions of the employees about the management of differences and to determine the effect of this perception on the level of organizational identification of the employees. By analyzing the data obtained, it was seen that the management of differences in employees affected organizational identification. In addition, significant relationships were found between the sociodemographic characteristics of the employees, the management of differences and organizational identification.