Japon edebiyatında işçi sınıfı: Takici Kobayaşi ve 'Yengeç Konserveleme Gemisi' örneği
The working class on the Japanese literature: The case of Takiji Kobayashi and the 'Crab Cannery Ship'
  1. Tez No: 682994
  2. Yazar: SELİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Edebiyat ve sosyolojiyi bir araya getiren bu tez çalışmasında“Japon edebiyatında işçi sınıfının temsili”incelenmiştir. Çalışma Marksist edebiyat eleştirisi temelinde şekillenmiştir. İlk olarak eserin yazıldığı dönemdeki Japonya'nın durumunu analiz etmek amacı ile tarihi arka plan başlığı oluşturulmuş, sonrasında ise analiz ve değerlendirme başlığı altında yazarın hayatına ve eseri yazdığı dönemdeki kilit noktalar denilebilecek olaylara değinilmiştir. Eser çözümlenirken farklı başlıklar oluşturulmuş, eserden örneklerle çözümleme yapılmıştır. Çalışmada sosyolojik bir analizde edebiyattan yararlanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which brings literature and sociology together,“representation of the working class in Japanese literature”is examined. The study was shaped on the basis of Marxist literary criticism. First, the historical background title was created in order to analyze the situation in Japan at the time the work was written, and then under the title of analysis and evaluation, the author's life and the events that can be called the key points in the period when the work was written were mentioned. While analyzing the work, different titles were created and analysis was made with examples from the work. In the study, it was concluded that literature can be used in a sociological analysis.